Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci identifikovali pozůstatky pět milionů let starého medojeda

Magazín

  5:03
JOHANNESBURG - Před zhruba pěti miliony lety bylo západní pobřeží dnešní Jihoafrické republiky místem, kde se proháněla spousta nebezpečných zvířat - rosomáci, medvědi, šavlozubí tygři - a jak nyní zjistili vědci, také malí masožraví savci příbuzní s dnešními medojedy kapskými. Informoval o tom server Science Times.

Medojed- foto: Klaus Rudloff

Pravěkého tvora podobného medojedovi, jehož stáří odhadli na 5,2 milionu let, identifikovali paleontologové Alberto Valenciano Vaquero a Romala Govenderová z jihoafrického muzea Iziko. Pradávný medojed tuto oblast obýval v období raného pliocénu, stejně jako například hyeny, šakalové, předci dnešních žiraf, slonů, divokých vepřů a také ptáci, ryby či mořští savci.

Medojedi kapští (Mellivora capensis) patří do masožravé čeledi lasicovitých stejně jako lasičky, fretky, jezevci, vydry, kuny, norci a rosomáci. Žijí od subsaharské Afriky až po východní Asii včetně indického subkontinentu.

Rabování včelích úlů

Navzdory své relativně malé velikosti a průměrné váze devět až 14 kilogramů si medojedi vysloužili pověst jedněch z nejagresivnějších a nejdivočejších zvířat, která jsou schopná postavit se mnohem větším predátorům. Jsou zdokumentované případy, kdy se medojedi ubránili lvům, hyenám i jedovatým hadům. 

Jméno dostali podle své záliby v rabování včelích úlů, kde se krmí jak medem, tak včelími larvami. Jejich stravu dále tvoří hmyz, žáby a hlodavci, hlízy, kořínky a lesní plody.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
Svářeč TIG nerez na 1 směnu (od 26000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 500 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat