Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velká evropská knihovna

BRUSEL Samotný převod do digitální podoby je jedním z hlavních problémů. Jak připomněla agentura AFP, s podobnými problémy se potýkala také americká společnost Microsoft.

Samotný převod do digitální podoby je jedním z hlavních problémů. Jak připomněla agentura AFP, s podobnými problémy se potýkala také americká společnost Microsoft.

V roce 2006 zahájila projekt vlastní knihovny, ale po osmnácti měsících a po převedení 750 tisíc děl do digitální podoby od něj odstoupila.

Největší internetový vyhledávač Google na konci roku 2004 spustil svůj vlastní program Google Book Search. Ten podle nich odkazuje až na sedm milionů digitalizovaných děl.

Brusel proto hodlá investovat okolo 120 milionů eur na rozvoj digitalizačních technologií.

Digitální knihovna je přístupná na adrese www.europeana.eu.
BRUSEL Evropská unie včera otevřela vlastní digitální knihovnu -Europeanu.

Tento ojedinělý projekt nabízí miliony děl prostřednictvím jednoho jediného mnohojazyčného internetového portálu.
 
Knihovna však neobsahuje jen knihy, ale také digitální podobu obrazů, hudebních děl, filmů nebo rozhlasových a archivních materiálů. Mezi prvními „položkami“ nalezneme například Dantovu Božskou komedii, Mozartovy skladby a rukopisy nebo více než pět set obrazů Pabla Picassa.
 
Zastoupena bude i Česká republika. „Máme co do evropské knihovny vložit. Například to jsou staré tisky a rukopisy,“ prohlásil v Bruselu ministr kultury Václav Jehlička.

Konkrétně uvedl Dalimilovu kroniku, známou Ďáblovu bibli nebo Kodex vyšehradský, který si břevnovští benediktini objednali v německém Řezně k příležitosti korunovace Vratislava II. v roce 1085.

Celý projekt začal vznikat loni na podzim a práci na něm financovala Evropská komise. Ze začátku bude Europeana obsahovat okolo dvou milionů objektů.

Postupem času, přibližně do roku 2010, by však měla být již plně funkční a měla by mít přibližně deset milionů položek. Pro srovnání: běžné evropské knihovny nabízejí kolem 2,5 miliardy knih.
 
O provoz knihovny, který bude ročně stát zhruba 2,5 milionů eur, se prozatím postará pouhých čtrnáct zaměstnanců. Přístup ke všem materiálům je bezplatný. Zájem o Europeanu byl velký již včera -portál byl téměř zablokovaný.

Konkurence pro Google?
Ještě před jeho oficiálním spuštěním mohl každý zhlédnout reklamní videoklip, jehož vstupním obrazem byl „Pár bot“ od Vincenta van Gogha spojený s písní Nancy Sinatrové Boty proti lásce.

Boty se staly symbolem nabídky procházky evropskou historií pro každého.

Účelem videa bylo přimět evropské instituce, aby zpřístupnily své digitální sbírky právě prostřednictvím Europeany a vytvořily tak propojenou síť digitalizace kulturního dědictví.

Návštěvníkům tak přiblíží třeba myšlenky, které se postupně přenášely z jedné evropské země do druhé. 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...