Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velká evropská knihovna

BRUSEL Samotný převod do digitální podoby je jedním z hlavních problémů. Jak připomněla agentura AFP, s podobnými problémy se potýkala také americká společnost Microsoft.

Samotný převod do digitální podoby je jedním z hlavních problémů. Jak připomněla agentura AFP, s podobnými problémy se potýkala také americká společnost Microsoft.

V roce 2006 zahájila projekt vlastní knihovny, ale po osmnácti měsících a po převedení 750 tisíc děl do digitální podoby od něj odstoupila.

Největší internetový vyhledávač Google na konci roku 2004 spustil svůj vlastní program Google Book Search. Ten podle nich odkazuje až na sedm milionů digitalizovaných děl.

Brusel proto hodlá investovat okolo 120 milionů eur na rozvoj digitalizačních technologií.

Digitální knihovna je přístupná na adrese www.europeana.eu.
BRUSEL Evropská unie včera otevřela vlastní digitální knihovnu -Europeanu.

Tento ojedinělý projekt nabízí miliony děl prostřednictvím jednoho jediného mnohojazyčného internetového portálu.
 
Knihovna však neobsahuje jen knihy, ale také digitální podobu obrazů, hudebních děl, filmů nebo rozhlasových a archivních materiálů. Mezi prvními „položkami“ nalezneme například Dantovu Božskou komedii, Mozartovy skladby a rukopisy nebo více než pět set obrazů Pabla Picassa.
 
Zastoupena bude i Česká republika. „Máme co do evropské knihovny vložit. Například to jsou staré tisky a rukopisy,“ prohlásil v Bruselu ministr kultury Václav Jehlička.

Konkrétně uvedl Dalimilovu kroniku, známou Ďáblovu bibli nebo Kodex vyšehradský, který si břevnovští benediktini objednali v německém Řezně k příležitosti korunovace Vratislava II. v roce 1085.

Celý projekt začal vznikat loni na podzim a práci na něm financovala Evropská komise. Ze začátku bude Europeana obsahovat okolo dvou milionů objektů.

Postupem času, přibližně do roku 2010, by však měla být již plně funkční a měla by mít přibližně deset milionů položek. Pro srovnání: běžné evropské knihovny nabízejí kolem 2,5 miliardy knih.
 
O provoz knihovny, který bude ročně stát zhruba 2,5 milionů eur, se prozatím postará pouhých čtrnáct zaměstnanců. Přístup ke všem materiálům je bezplatný. Zájem o Europeanu byl velký již včera -portál byl téměř zablokovaný.

Konkurence pro Google?
Ještě před jeho oficiálním spuštěním mohl každý zhlédnout reklamní videoklip, jehož vstupním obrazem byl „Pár bot“ od Vincenta van Gogha spojený s písní Nancy Sinatrové Boty proti lásce.

Boty se staly symbolem nabídky procházky evropskou historií pro každého.

Účelem videa bylo přimět evropské instituce, aby zpřístupnily své digitální sbírky právě prostřednictvím Europeany a vytvořily tak propojenou síť digitalizace kulturního dědictví.

Návštěvníkům tak přiblíží třeba myšlenky, které se postupně přenášely z jedné evropské země do druhé. 
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?