Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Většina Čechů váží příliš mnoho

Magazín

  15:48
PRAHA - Populace v Česku je stále tlustší. Podle šetření agentury STEM/MARK trpí více než polovina lidí nadváhou a počet tlouštíků se neustále zvyšuje.

Obezita - ilustrační foto. foto: MYCHELE DANIAUAFP

Nadváhu či obezitu mělo loni 52 procent obyvatel Česka. Z toho 35 procent lidí spadalo do kategorie nadváhy a 17 procent osob bylo obézních. Ve srovnání s rokem 2000 se počet lidí, jejichž váha ohrožuje jejich zdraví, zvýšil o tři procenta.

Novinářům to dnes řekla předsedkyně České obezitologické společnosti Marie Kunešová. Výskyt nadváhy a obezity je nejčastější u lidí starších 45 let. V tomto věku má normální váhu jen 30 procent osob. Průměrný obvod pasu dospělého českého občana tak loni dosáhl 88,3
centimetru. Byl o 2,5 centimetru delší než v roce 2000. Normální hodnotu, což je podle odborníků obvod do 94 centimetrů u mužů a do 80 centimetrů u žen, mělo v loňském roce 52 procent mužů a 42 procent žen. 

Riziko nadváhy v dospělém věku podle ředitele Endokrinologického ústavu Vojtěcha Hainera stoupá s výskytem nadměrné hmotnosti v dětském věku. Tři čtvrtiny respondentů, kteří byli obézní v dětství, trpí nadměrnou váhou i v dospělosti.

Sedmdesátiprocentní "šanci" mít nadměrnou váhu získá člověk, jehož oba rodiče trpěli stejným problémem. Pokud byl při těle pouze jeden z nich, je tato šance o deset procent nižší. Ve váhově přiměřené rodině klesá riziko tloušťky na 46 procent.

Příčinou růstu nadváhy je nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Hainer uvedl, že velká část populace je geneticky vybavena tak, že nedokáže bez tloustnutí zvládnout nadbytečný přísun potravy. Pro zeštíhlení populace je třeba změnit celý životní styl. Týká se to nejen jídelních zvyklosti a zvýšení pohybu. Je třeba také změnit okolní prostředí, které nabídkou potravin a usnadňováním pohybu rozvoj obezity podporuje.

Obezita je po kouření druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterou lze ovlivnit. Podle Kunešové obezita i nadváha výrazně ovlivňují výskyt zdravotních komplikací. Pouhá nadváha zvyšuje riziko nemocí srdce a cév více než třikrát, vzniku cukrovky dvaapůlkrát a onemocnění kloubů a páteře dvakrát.

U obezity hrozí kardiovaskulární nemoci pětkrát častěji, cukrovka sedmkrát, nemoci páteře třikrát. Svou váhu by měli sledovat hlavně lidé, jimž se tuk ukládá kolem pasu nebo mají v rodině cukrovku. Za obézní označují odborníci osoby, které mají index tělesné hmotnosti
(BMI) vyšší než 30. Nadváhou trpí lidé s BMI od 25 do 29,9.

BMI se vypočítává z poměru váhy a výšky člověka. Například žena vysoká 165 centimetrů má BMI 25, tedy počínající nadváhu, váží-li 70 kilogramů. BMI 30, kde začíná obezita, dosáhne při váze 82 kilogramů. Muž s výškou 175 centimetrů hranice obezity dosáhne při váze 92 kilogramů.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!