Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Věž svobody v novém

WASHINGTON Věž svobody, která má nahradit budovy Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, bude skleněná stavba zrcadlící oblohu, zakončená anténou. Architekti její přepracovanou podobu představili ve středu večer.

Budova se má stát symbolem oživení New Yorku po teroristickém útoku z 11. září 2001, který si vyžádal více než 2700 lidských životů. Nahrazení proslulých „dvojčat“ provázelo takřka pětileté handrkování o stavební plány, bezpečnost, pojištění a kontrolu 6,5hektarového pozemku na Ground Zero.

Výška věže - 1776 stop (541 metrů) má symbolizovat rok získání nezávislosti Spojených států. Budova byla oproti původnímu návrhu architekta Daniela Liebeskinda značně přepracována. Důvodem byla komplikovanost Liebeskindova projektu i zranitelnost budovy tváří v tvář případnému útoku.

Jeho přepracování z důvodu zvýšení bezpečnosti budovy nařídil George Pataki, guvernér státu New York, na rady policie. Té se nelíbilo, že budova měla původně stát jen necelých osm metrů od rušné dopravní tepny West Street. Nový návrh, který odhalil architekt David Childs, ji vzdálil od vozovky na 27 metrů.

Šedesát metrů vysoká základna bude ze zesíleného betonu pokrytého ocelí a titanem. „Myslím, že nyní je jednodušší a zároveň mnohem elegantnější,“ řekl Pataki zpravodajskému serveru CNN.

Jako pevnost
Nový návrh využívá vysoce moderní vrstvené bezpečnostní sklo, které by se kupříkladu při výbuchu bomby nastražené v automobilu mělo sypat k zemi v podobě malých kuliček, a nikoli se roztříštit na létající ostré úlomky. Při návrzích pomáhali protiterorističtí experti newyorské policie a další představitelé města a státu.

Věž bude obklopena několika schodišti vedoucími ke vchodu, která budou sloužit jednak jako veřejné prostranství, jednak se stanou jakousi bezpečnostní nárazníkovou zónou. Proti výbušninám napěchovaným v automobilech budou věž chránit i kvádry sahající po stehna dospělého člověka, které budou rozmístěny po obvodu věže a mají podle architekta připomínat náhrobní kameny.

Budova bude na špici zakončena anténou, kterou bude využívat rozhlas i televize. Její podobu dotvořil sochař Kenneth Snelson, který se proslavil jehlovitou věží Needle Tower, instalovanou v newyorském Bryantově parku v roce 1968.

Připomínka toho, co jsme ztratili
Právě díky anténě se stavba vyšplhá až do výšky 541 metrů, tedy podstatně výše než „dvojčata“ WTC, která se tyčila do 408 metrů. David Childs však do svého návrhu zakomponoval i připomínku „dvojčat“. Střecha nad vyhlídkovou plošinou bude ve výšce, jakou měla jejich Jižní věž, zatímco skleněná zeď bude dosahovat výšky bývalé Severní věže.

„Nenápadným, ale důležitým způsobem bude tato nová budova připomínat, co jsme ztratili,“ řekl David Childs CNN.

Součástí stavby bude i otočný maják, který bude měnit barvy a vysílat světelné paprsky na noční oblohu jakoby v odrazu světla pochodně, kterou třímá socha Svobody.

„Snažili jsme se, aby vypadala jako monolit,“ uvedl architekt Kenneth Lewis k návrhu věže, kterou včetně antény charakterizuje vertikální trojboký motiv žebrování. „Bude odrážet oblohu a měnící se světlo v průběhu dne,“ dodal. „Čirost skla by mělo zajistit odstranění železa, které barví u jiných budov sklo dozelena,“ podotkl Lewis.

Stavba budovy, která by měla mít 69 poschodí pro kanceláře, vyhlídkovou plošinu a prostory pro restauraci, začala v dubnu a dokončena má být do roku 2010. Slavnostní otevření je naplánováno na rok 2011.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!