Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Víc než ostatní. Číňan s královským žaludkem nemá ve vlasti rovného

Obezita. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LIOU-JANG Když Pchan I-čung spořádá dva tucty misek s nudlemi, rozhlédne se dokola a ptá se, jestli ho zatím nikdo nepřipravil o titul "královský žaludek" Číny. Tento neobyčejný jedlík, kterého publikum shromážděné ve škole kung-fu povzbuzuje, je obdivuhodně štíhlý na to, v jaké disciplíně vyniká, píše agentura AFP.

"Sport" spočívající v tom, že je třeba sníst více než ostatní, lékaři sice zakazují, přesto však je velmi populární kupříkladu v Japonsku či ve Spojených státech.

Dnes Pchan I-čung znovu postupně porazil všechny své protivníky. Spokojen, že potvrdil své prvenství, se široce usmívá a na rtech mu dosud ulpívají pozůstatky jeho úctyhodného výkonu. Jen se trochu potí, ale ujišťuje: "Můžu pokračovat." Soutěž se odehrávala v klubu bojových umění ve městě Liou-jang. "Do toho, královský žaludku!" skandovali Pchanovi fanoušci. Pak se rozhostilo hluboké ticho a mezi přítomnými by bylo slyšet spadnout špendlík.

"Královský žaludek je náš vzor."

Soutěžící odpadávali jeden po druhém, nejlepší z nich dokázal spořádat pouze 25 misek nudlí. Pchan snědl celých 40! Svůj bohatýrský výkon dovršil talířem živých červů a kroutící se bezobratlé živočichy drtil pomalu mezi zuby.

Před takovouto soutěží nejí Pchan plných 24 hodin. "Teprve když je můj žaludek prázdný, cítím hlad," říká. Mezi soutěžemi se udržuje ve formě plaváním v řece nedaleko svého domku. "Musím spálit hodně kalorií, jinak bych tloustl," vysvětluje.

"Královský žaludek je náš vzor. Má magické schopnosti," tvrdí jeden z poražených soutěžících Lu Nan.

Pchan I-čung však prohlašuje, že si uvědomuje své meze. Například se necítí na to, aby soupeřil s téměř stokilovým Kaliforňanem Joeym Chestnutem, který loni v New Yorku obhájil titul největšího jedlíka hot-dogů na světě: během deseti minut jich spořádal 69 kusů! Číňan dokázal spolykat 147 sladkých zákusků najednou či 40 misek nudlí za 15 minut. To jsou jeho nejlepší výkony.

To vše mu vyneslo trochu slávy, ale mnoho z ní nemá. "Nevydělávám moc peněz," stěžuje si a vysvětluje, že v Číně je málo pravidelných soutěží a odměna od restaurací, kde předvádí své výkony, je jen skromná.

Vyhlídky na manželství

Pchan I-čung přiznává, že jeho vášeň mu zhatila vyhlídky na manželství. Dříve pracoval jako dělník v masokombinátu, nyní je nezaměstnaný a svobodný. Jeho cyklistické tričko je plné mastných skvrn.

"Musím si sám prát a moc to neumím," poznamenává. "Žiju sám, protože s tímto povoláním je těžké najít spřízněnou duši," dodává.

Pchan I-čung se narodil asi deset let poté, co Čínu zasáhl velký hladomor, důsledek takzvaného Velkého skoku z let 1958-1962, jímž měla země dosáhnout ekonomického postavení velmoci, ale smrtí za to zaplatilo 45 milionů lidí.

"Vyrostl jsem v době plánovitého hospodářství, kdy se člověk pořádně nenajedl a maso bylo jen při zvláštních příležitostech," konstatuje.

Dnes má více než třetina Číňanů ve věku od 20 do 69 let nadváhu nebo je obézní, uvádí se v jedné studii z loňského roku. Tato tendence se prohlubuje zejména v rodinách, kde mají jen jedno dítě. Číňané, především ve městech, zkrátka vyměnili jízdní kolo za dotykovou obrazovku a misku rýže za hamburger.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.