Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více sexu po sedmdesáti

Magazín

  10:42
LONDÝN - Milostným hrátkám se oddává stále více párů starších sedmdesáti let, než tomu bylo u předchozích generací. Milenci senioři jsou také se svým sexuálním životem mnohem spokojenější. Vyplývá to z třicetiletého výzkumu švédských vědců mezi půl druhou tisícovkou starších párů, o kterém tento týden informoval renomovaný lékařský časopis British Medical Journal.

Také senioři mohou a chtějí vést uspokojivý sexuální život. foto: Profimedia

Vědci z univerzity ve švédském Göteborgu zpovídali starší páry v letech 1971–2, 1976–7, 1992–3 a 2000–2001. Z průzkumu vyplývá, že nejen stoupl počet sexuálně aktivních lidí, ale že se rovněž zvýšilo procento žen, které dosahovaly orgasmu. Více se sexu oddávali jak muži, tak i ženy, a to bez ohledu na to, jestli šlo o manžele, či nikoliv.

 Více než dvě třetiny ženatých mužů, konkrétně 68 procent, v posledním zjišťovaném dotazníku z období 2000–2001 uvedlo, že měli pohlavní styk, zatímco před třiceti lety to bylo jen 52 procent. Podíl vdaných žen, které se nevzdaly svého milostného života, v této době vzrostl z 38 na 56 procent. Současně však stoupl i počet mužů, kteří měli v souvislosti se sexem fyzické problémy, jako jsou poruchy erekce a ejakulace.

Podle Nilse Backmana z Göteborgské univerzity může toto zjištění souviset také s tím, že jsou dnes muži obecně schopnější otevřeněji mluvit o svých sexuálních nezdarech. Mezi ženami podle studie panuje mnohem vyšší spokojenost s kvalitou sexu než dříve. Co se však nezměnilo, je důvod přerušení vzájemných sexuálních kontaktů, z čehož obě pohlaví shodně viní muže.

 Za zlepšením intimního života sedmdesátníků je podle sexuoložky z londýnské University College Petry Boyntonové fakt, že muže a ženy, kteří okolo roku 2000 dosáhli sedmdesátky, ovlivnily k sexu mnohem tolerantnější časy šedesátých a sedmdesátých let. Zároveň jsou v lepší kondici a zdravější než sedmdesátníci z předchozích generací.

 „Doufáme, že studie jednak přiměje páry vyhledávat odbornou pomoc při potížích v sexuálním životě a zároveň dodá lékařům a jiným zdravotním specialistům povědomí o tom, že i senioři mohou a chtějí vést sexuální život,“ shrnuje Backman.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat