22. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vily namísto slamů. Na jihu Indie si děti přejí 5G internet

Zelená Kerála a vila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená Kerála a vila. | foto: Magdaléna Langová Lidovky.cz

KERÁLA/PRAHA Redaktorka webu Lidovky.cz Magdaléna Langová je na cestě po Indii, kde se seznamuje v praxi s fungováním systému Fairtrade. Posílá odtamtud své postřehy i bezprostřední dojmy, které najdete v následujících dnech v článcích i na sociálních sítích LN pod hashtagem #smszindie.

Jižní stát Kerála se dá jen těžko srovnat s chudým Gudžarátem, odkud přilétáme. Jih Indie je mnohem zelenější a bohatší, po cestě z letiště nevidím žádné slamy, naopak silnice často lemují vily. Tady teprve zjišťuji, jak moc je Indie rozmanitá.

Křesťanství je v Kerále podobně zastoupené jako hinduismus, a tak u místního farmáře sleduji krávu přivázanou na krátkém oprátku ležící na nepohodlném betonu, žádná svoboda. Hojně zastoupené kostely ve městech i vesnicích překypují barvami, pro Čecha působí až kýčovitě.

V Kerále je křestanství velmi rozšířené, proto často potkávám děti i dospělé s...

V Kerále je křestanství velmi rozšířené, proto často potkávám děti i dospělé s křížkem na krku.

Když přijíždíme do družstva Manarcadu Social Service Society (MASS), které získalo certifikaci od mezinárodní asociace Fairtrade, bránu nám otevírá security. Sedám si na plastovou židli a sleduji pečlivě připravenou prezentaci, v duchu srovnávám jih se severem, rozdíl je obrovský.

Indický farmář vypadá úplně jinak než ten český. Farmu jako v Čechách zde...
Lalu je průvodcem v rezervaci Periyar Tiger Reserve Forest, kde provádí...

Družstvo MASS je zaměřené na pěstování kávy a má pět tisíc členů. „Každé dva měsíce věnujeme farmářům noviny, kde se dozví důležité novinky a informace, například o pěstování kávy nebo koření,“ pyšní se ředitel družstva MASS Sreekumar. V Kerále gramotnost přesahuje až 95 procent.

Děti z družstva dostaly v rámci projektu „Rebuild Kerala 2021“ za úkol nakreslit, jak by si představovaly Kerálu v roce 2021. Někdo si přeje opravu přehrady, která v loňském roce způsobila povodně, jiný si přeje, aby stát pokrylo připojení internetu 5G.

Lidovky.cz

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Sales manager - Pardubice

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz