Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vlci se vrací do Polska. U bran Varšavy jsou prý už natrvalo

Vlk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk | foto: Reprofoto

VARŠAVA Vlci se natrvalo vrátili do Kampinoského národního parku v blízkosti Varšavy, odkud zmizeli před půl stoletím. Oznámili to ve středu zaměstnanci parku, kteří výskyt vlků považují za důkaz zlepšení stavu okolní přírody.

„Jsme velice šťastní. Návrat vlka do našeho parku, odkud zcela vymizel v 60. letech, znamená, že příroda se dává do pořádku,“ řekla agentuře AFP mluvčí parku Magdalena Kamińská.

V parku o rozloze 385 čtverečních kilometrů byl vlk naposledy spatřen v roce 1964, tedy v dobách, kdy úřady vypisovaly za hubení vlků odměny.

V posledních letech se vlčí populace v Polsku začala opět rozrůstat, zejména v Karpatech na jihovýchodě země. Postupně začali osamělí vlci i malé smečky pronikat i na dávno ztracená území.

Vlci nejsou nebezpeční

Díky fotopasti se přítomnost vlka v parku podařilo poprvé zaznamenat před dvěma lety, avšak předpokládalo se, že jde o tuláka. „Časem se však ukázalo, že představitelé tohoto druhu se u nás usadili nastálo,“ uvedl park na své internetové stránce.

Současně ujistil veřejnost, že se není čeho bát, protože vlci raději žijí daleko od lidských sídel a člověku se vyhýbají, a tak nepředstavují žádné nebezpečí. V parku mají doplnit dosud chybějící článek v potravinovém řetězci a postarat se o přirozenou selekci a redukci jelení a kančí zvěře.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?