Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vltavou plavali otužilci

Magazín

  14:47
PRAHA - Nejrychlejším mužem na 750 metrů dlouhé trati v ledové Vltavě na letošním Memoriálu Alfreda Nikodéma v Praze byl brněnský plavec, přemožitel kanálu La Manche David Čech. Nejrychlejší plavkyní na stejné trati byla Dana Pročková. Jejich výkonu, který předvedli u severního cípu Slovanského ostrova, přihlížely davy Pražanů z mostu Legií a z nábřeží od Národního divadla.

Nejstaršímu účastníkovi je byl 95ti letý Ladislav Nicek foto: ČTK

Přihlásilo se 146 plavců, ale nakonec se jich účastnilo soutěží 126, z toho 26 žen. I tak jde o největší účast od listopadu 1989. Nejstarším otužilcem byl olomoucký Ladislav Nicek, který letos oslavil 95 let. Nejstarší ženou byla sedmaosmdesátiletá Božena Černá. Naopak nejmladšími otužilci byli Lenka Štěrbová z Pardubic a Jan Tichý z Brna, oba čtrnáctiletí.

Na nejdelší 750metrovou trať, kterou pořádající 1. plavecký klub otužilců v Praze nazval Memoriál Františka Venclovského, prvního československého pokořitele kanálu La Manche, se vydalo 47 mužů a sedm žen. Plavalo se také na 300 metrů a na 100 metrů. Teplota vzduchu byla minus tři stupně a vody 3,8 stupně.

Mezi borci, kteří se nezalekli ledové vody, byli ti nejlepší plavci z
Českého poháru v zimním plavání. Kromě vítěze Čecha také další přemožitelé La Manche Petr Mihola či operní pěvec Richard Haan.

Plavci byli nejen z Česka, ale i ze Slovenska a Německa. Podívat se přišel také polárník a cestovatel Miroslav Jakeš, který jako první Čech dosáhl na lyžích severního pólu.

Poprvé o Vánocích plavali ve Vltavě otužilci v roce 1923. Největší zimu zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Teplota vzduchu ale klesla na 25 stupňů pod nulu a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž led rozbíjeli. Voda totiž okamžitě zamrzala, takže plavat se nakonec nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku memoriálu v roce 1976. Zaplavat si jich tenkrát přišlo k Národnímu divadlu 214. 

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat