Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vltavou plavali otužilci

Magazín

  14:47
PRAHA - Nejrychlejším mužem na 750 metrů dlouhé trati v ledové Vltavě na letošním Memoriálu Alfreda Nikodéma v Praze byl brněnský plavec, přemožitel kanálu La Manche David Čech. Nejrychlejší plavkyní na stejné trati byla Dana Pročková. Jejich výkonu, který předvedli u severního cípu Slovanského ostrova, přihlížely davy Pražanů z mostu Legií a z nábřeží od Národního divadla.

Nejstaršímu účastníkovi je byl 95ti letý Ladislav Nicek foto: ČTK

Přihlásilo se 146 plavců, ale nakonec se jich účastnilo soutěží 126, z toho 26 žen. I tak jde o největší účast od listopadu 1989. Nejstarším otužilcem byl olomoucký Ladislav Nicek, který letos oslavil 95 let. Nejstarší ženou byla sedmaosmdesátiletá Božena Černá. Naopak nejmladšími otužilci byli Lenka Štěrbová z Pardubic a Jan Tichý z Brna, oba čtrnáctiletí.

Na nejdelší 750metrovou trať, kterou pořádající 1. plavecký klub otužilců v Praze nazval Memoriál Františka Venclovského, prvního československého pokořitele kanálu La Manche, se vydalo 47 mužů a sedm žen. Plavalo se také na 300 metrů a na 100 metrů. Teplota vzduchu byla minus tři stupně a vody 3,8 stupně.

Mezi borci, kteří se nezalekli ledové vody, byli ti nejlepší plavci z
Českého poháru v zimním plavání. Kromě vítěze Čecha také další přemožitelé La Manche Petr Mihola či operní pěvec Richard Haan.

Plavci byli nejen z Česka, ale i ze Slovenska a Německa. Podívat se přišel také polárník a cestovatel Miroslav Jakeš, který jako první Čech dosáhl na lyžích severního pólu.

Poprvé o Vánocích plavali ve Vltavě otužilci v roce 1923. Největší zimu zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Teplota vzduchu ale klesla na 25 stupňů pod nulu a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž led rozbíjeli. Voda totiž okamžitě zamrzala, takže plavat se nakonec nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku memoriálu v roce 1976. Zaplavat si jich tenkrát přišlo k Národnímu divadlu 214. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!