26. prosince 2009 12:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Otužilecké plavání přilákalo do Vltavy rekordních 162 plavců

Otužilci na Memoriálu Alfreda Nikodéma ve Vltavě u Národního divadla v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otužilci na Memoriálu Alfreda Nikodéma ve Vltavě u Národního divadla v Praze | foto: Krumphanzl MichalČTK

PRAHA Každoročního plavání otužilců u Národního divadlo přilákalo rekordní počet účastníků. Memoriálu Alfreda Nikodéma, jak se akce oficiálně jmenuje, se účastní 162 otužilců z České republiky, Anglie, Belgie, Německa a Slovenska.

Podle ředitele soutěže Tomáše Prokopa jde o nejvyšší počet plavců v porevoluční éře tohoto memoriálu. Plavci soutěží na třech tratích - 100, 300 a 750 metrů. Mezi otužilci je i 29 žen.

Na nejdelší trati zvítězil přemožitel kanálu La Manche David Čech, nejrychlejší ženou na stejné trati byla Lenka Pacáková, která doplavala celkově třetí.

Soutěži přihlíželi z nábřeží stovky diváků. Ve vodě, která měla čtyři stupně Celsia, se plavalo ze Slovanského ostrova směrem k Národnímu divadlu. Mezi soutěžícími byli i přemožitelé kanálu La Manche Petr Mihola a Richard Haan, sólista Státní opery Praha. Nejmladším účastníkem byla čtrnáctiletá Anna Kuřinová z Hradce Králové. Věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem tak byl 82 let.

Otužilci na Memoriálu Alfreda Nikodéma ve Vltavě u Národního divadla v PrazeDorazil i legendární otužilec
Na třiašedesátý ročník memoriálu, který doprovázelo slunečné počasí, si opět přijel až z Olomouce zaplavat i legendární otužilec Ladislav Nicek.

Letos ale neplaval s ostatními soutěžícími, pořadatelé pro něj vyhradili speciální trať. "Já jsem nechtěl jet, protože už jsem příliš starý. Ale pan Prokop mě přemluvil," řekl šestadevadesátiletý plavec.

Mezi otužilci nechyběla ani plavkyně Táňa v šestém měsíci těhotenství, která je partnerkou ředitele soutěže Tomáše Prokopa. Na trati ji doprovázel. "Trénovala celou podzimní i zimní sezonu, takže dokud jí tělo říká, že má plavat dál, tak plave," řekl o své partnerce Prokop.

Pořadatelé si letošní ročník pochvalovali. "Podařilo se nám počasí a zároveň voda byla ledová. Takové podmínky jsou pro otužilce ideální. Jediné, co nám chybělo ke štěstí, bylo, že nevydržel sněhový poprašek," konstatoval ředitel memoriálu.

Otužilci na Memoriálu Alfreda Nikodéma ve Vltavě u Národního divadla v Praze

Kdysi se plavalo i v mínus pětadvaceti
Poprvé o Vánocích plavali ve Vltavě otužilci v roce 1923. Letos také uplynulo 60 let od skonu propagátora otužileckého plavání Alfreda Nikodéma.

Největší zimu zažili otužilci v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Teplota vzduchu ale klesla na 25 stupňů pod nulu a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž led rozbíjeli. Voda totiž okamžitě zamrzala, takže plavat se nakonec nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku memoriálu v roce 1976. Zaplavat si jich tenkrát přišlo k Národnímu divadlu 214.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.