Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otužilci se na Štědrý den koupali v Jizeře

Magazín

  21:20
MLADÁ BOLESLAV - Zamrzlá Jizera zkomplikovala dnes dopoledne tradiční štědrodenní koupání otužilců v Mladé Boleslavi. Kvůli kusům ledu bylo zhruba 25 odvážlivců donuceno přesunout se z pláže v Podlázkách pod nedaleký jez, kde však měli obtížný přístup do vody. Ani to jim však jejich záměr nepřekazilo a za přihlížení zhruba dvou stovek diváků si v chladné Jizeře nakonec zaplaval každý z nich.

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře foto: ČTK

Štědrodenní koupání se letos v Boleslavi konalo již posedmé. Prvních pět ročníků se konalo na Krásné louce, loni poprvé se otužilci sešli na pláži v Podlázkách. "Chtěli jsme letos opět využít pláž, ale bylo tam hodně ledu a někdo by se mohl pořezat, proto jsme šli pod jez," řekl ČTK jeden z organizátorů Jiří Bartoš-Šturc.

Mezi otužilci se našli zástupci všech generací, někteří ze starších se před samotným sportovním výkonem posilňovali rumem z malého dřevěného soudku.

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře

"Není to tady moc o sportovních výkonech, je to spíše taková každoroční společenská událost. Takové plavání v ledové vodě nádherně vyplavuje endorfiny," podotkl Bartoš-Šturc.

Některé účastníky pouze mrzelo, že nemohli tradičně plavat k druhému břehu, čemuž také bránila ledová vrstva na hladině. Přesto se každý, kdo se do ledové vody vrhnul, dočkal nadšeného potlesku přítomných diváků a také symbolické medaile z perníku. "Za rok se sejdeme určitě znovu, zaplaveme si, zazpíváme nějakou koledu a užijeme si vánoční atmosféry," dodal Bartoš-Šturc.

Tradiční a velmi oblíbená akce navazuje na vánoční setkání otužilců v Mladé Boleslavi ve 20. a 30. letech minulého století.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...