Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otužilci se na Štědrý den koupali v Jizeře

Magazín

  21:20
MLADÁ BOLESLAV - Zamrzlá Jizera zkomplikovala dnes dopoledne tradiční štědrodenní koupání otužilců v Mladé Boleslavi. Kvůli kusům ledu bylo zhruba 25 odvážlivců donuceno přesunout se z pláže v Podlázkách pod nedaleký jez, kde však měli obtížný přístup do vody. Ani to jim však jejich záměr nepřekazilo a za přihlížení zhruba dvou stovek diváků si v chladné Jizeře nakonec zaplaval každý z nich.

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře foto: ČTK

Štědrodenní koupání se letos v Boleslavi konalo již posedmé. Prvních pět ročníků se konalo na Krásné louce, loni poprvé se otužilci sešli na pláži v Podlázkách. "Chtěli jsme letos opět využít pláž, ale bylo tam hodně ledu a někdo by se mohl pořezat, proto jsme šli pod jez," řekl ČTK jeden z organizátorů Jiří Bartoš-Šturc.

Mezi otužilci se našli zástupci všech generací, někteří ze starších se před samotným sportovním výkonem posilňovali rumem z malého dřevěného soudku.

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře

"Není to tady moc o sportovních výkonech, je to spíše taková každoroční společenská událost. Takové plavání v ledové vodě nádherně vyplavuje endorfiny," podotkl Bartoš-Šturc.

Některé účastníky pouze mrzelo, že nemohli tradičně plavat k druhému břehu, čemuž také bránila ledová vrstva na hladině. Přesto se každý, kdo se do ledové vody vrhnul, dočkal nadšeného potlesku přítomných diváků a také symbolické medaile z perníku. "Za rok se sejdeme určitě znovu, zaplaveme si, zazpíváme nějakou koledu a užijeme si vánoční atmosféry," dodal Bartoš-Šturc.

Tradiční a velmi oblíbená akce navazuje na vánoční setkání otužilců v Mladé Boleslavi ve 20. a 30. letech minulého století.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat