Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Otužilci se na Štědrý den koupali v Jizeře

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Zamrzlá Jizera zkomplikovala dnes dopoledne tradiční štědrodenní koupání otužilců v Mladé Boleslavi. Kvůli kusům ledu bylo zhruba 25 odvážlivců donuceno přesunout se z pláže v Podlázkách pod nedaleký jez, kde však měli obtížný přístup do vody. Ani to jim však jejich záměr nepřekazilo a za přihlížení zhruba dvou stovek diváků si v chladné Jizeře nakonec zaplaval každý z nich.

Štědrodenní koupání se letos v Boleslavi konalo již posedmé. Prvních pět ročníků se konalo na Krásné louce, loni poprvé se otužilci sešli na pláži v Podlázkách. "Chtěli jsme letos opět využít pláž, ale bylo tam hodně ledu a někdo by se mohl pořezat, proto jsme šli pod jez," řekl ČTK jeden z organizátorů Jiří Bartoš-Šturc.

Mezi otužilci se našli zástupci všech generací, někteří ze starších se před samotným sportovním výkonem posilňovali rumem z malého dřevěného soudku.

Otužilci při tradiční vánoční koupeli v řece Jizeře

"Není to tady moc o sportovních výkonech, je to spíše taková každoroční společenská událost. Takové plavání v ledové vodě nádherně vyplavuje endorfiny," podotkl Bartoš-Šturc.

Některé účastníky pouze mrzelo, že nemohli tradičně plavat k druhému břehu, čemuž také bránila ledová vrstva na hladině. Přesto se každý, kdo se do ledové vody vrhnul, dočkal nadšeného potlesku přítomných diváků a také symbolické medaile z perníku. "Za rok se sejdeme určitě znovu, zaplaveme si, zazpíváme nějakou koledu a užijeme si vánoční atmosféry," dodal Bartoš-Šturc.

Tradiční a velmi oblíbená akce navazuje na vánoční setkání otužilců v Mladé Boleslavi ve 20. a 30. letech minulého století.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...