Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Výletní loď uvízla na lotyšské mělčině

Magazín

  13:58
RIGA - Mluvčí pobřežní stráže Liene Ulbinová oznámila, že jsou všichni cestující, převážně němečtí turisté, v pořádku, a kvůli obtížím s vyprošťováním mají být z lodě evakuováni.

Loď Mona Lisa foto: ČTK

Podle vyjádření ministra obrany Vinetse Veldrea potápěči prověřili dno lodi a nenašli žádnou trhlinu, takže až dosud nebylo nutné nechat plavidlo evakuovat.

Loď plula z polského Gdaňsku do Rigy, odkud se měla vydat do Tallinnu. Uvízla za jasného počasí 18 kilometrů od pobřeží, když řecký kapitán a ukrajinští důstojníci hledali vjezd do rižského přístavu. Podle lotyšské agentury BNS nelze vyloučit, že svou roli při chybné navigaci sehrál alkohol, jiná verze tvrdí, že loď najela na mělčinu v okamžiku, kdy ji kapitán nechal otočit, aby umožnil turistům fotografovat maják na pobřeží.

Loď Mona Lisa z 60. let patří německému rejdařství a plaví se pod bahamskou vlajkou. Plavidlo o délce 173 metrů může na osmi palubách pobrat 782 cestujících a 417 členů posádky. Je vybavena několika restauracemi, divadlem s kapacitou 300 míst a třemi bazény. Nynější nehoda zřejmě není první. V roce 2003 prý Mona Lisa u Špicberků také najela na mělčinu, ale tehdy se jí podařilo vlastními silami dostat zpět na moře. Stejnou nehodu si údajně zopakovala o rok později v italských Benátkách.

Autor: