4. listopadu 2014 6:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kaskadér přešel bez jištění a se zavázanýma očima mezi mrakodrapy

Přejít 550 metrů dlouhý úsek z americké na kanadskou stranu mu trvalo přibližně 30 minut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přejít 550 metrů dlouhý úsek z americké na kanadskou stranu mu trvalo přibližně 30 minut. | foto: Reuters

CHICAGO Američan Nik Wallenda úspěšně přešel po laně mezi mrakodrapy v Chicagu ve výšce více než 150 metrů. A to bez jištění, část cesty dokonce se zavázanýma očima. Televizní živý přenos jeho pokusu byl podle agentury AP zpožděn o deset vteřin, aby producenti mohli vysílání přerušit, pokud by muž spadl.

Pětatřicetiletý provazochodec, který loni jako první člověk na světě přešel po laně přes Grand Canyon, celkem v Chicagu urazil po laně téměř 170 metrů za zhruba osm minut. Na místě provazochodci aplaudovaly se zatajeným dechem desetitisíce lidí. „Slyšíte ten halas? Miluji Chicago a Chicago určitě miluje mě,“ komentoval potlesk a povzbuzování davů Wallenda během své nebezpečné pouti po provaze.

První úsek cesty o délce 138 metrů mezi špičkou mrakodrapu West Tower v obytném a obchodním komplexu Marina City a vrcholem mrakodrapu Leo Burnett Building na opačném břehu řeky Chicago zdolal akrobat za šest minut a 51 vteřin, uvedl list Chicago Tribune. Po tomto výkonu sjel Wallenda výtahem dolů na ulici a vrátil se do komplexu budov Marina City, kde mezi dvěma mrakodrapy West Tower a East Tower vzdálenými 28 metrů přešel po laně se zavázanýma očima za minutu a 17 vteřin.

PODÍVEJTE SE:

„Cítím se fantasticky,“ prohlásil Wallenda na tiskové konferenci po svém neuvěřitelném výkonu. Na první trase měl provazochodec původně v úmyslu strávit čtvrt hodiny, silný vítr a prudší spád lana ho ale prý přiměly ke spěchu. Na představení trénoval na laně pod úhlem 15 stupňů, ale při vystoupení mělo lano sklon 19 stupňů.

Podle odhadů chicagské policie se na místě shromáždilo na 50.000 diváků. Ti byli mimo jiné vyzváni, aby nepoužívali během Wallendovy show fotoaparáty s bleskem, laserová ukazovátka či malé bezpilotní letouny, které by mohly vystupujícího vyrušit.

Wallenda se v roce 2012 stal prvním člověkem, který po provaze překonal Niagarské vodopády. Loni 23. června po napjatém laně pokořil Velký kaňon v Arizoně. Také tehdy akrobat kráčel nad několikasetmetrovou hlubinou bez jakéhokoli jištění. I tyto dva odvážné kousky vysílala televize a každý z přenosů sledovalo podle agentury AP asi 13 milionů diváků.

Kaskadérův výkon přímo na místě v pátek večer sledovalo asi 4000 diváků na americké a asi 125 000 diváků na kanadské straně vodopádů.
Přejít 550 metrů dlouhý úsek z americké na kanadskou stranu mu trvalo přibližně 30 minut.
Přejít 550 metrů dlouhý úsek z americké na kanadskou stranu mu trvalo přibližně 30 minut.
Americký kaskadér Nik Wallenda

Wallenda patří k sedmé generaci rodinného klanu cirkusových umělců a eskamotérů, jemuž se přezdívalo „létající Wallendové“. Kořeny tohoto rodu lze údajně vysledovat až do roku 1780, kdy jeho členové vystupovali v Čechách. Rok před narozením Nika Wallendy se jeho pradědeček Karl Wallenda zabil ve věku 73 let při pádu z lana během vystoupení v Portoriku. Nik Wallenda má podle agentury AP nyní v plánu zopakovat pověstný akrobatický kousek svého pradědečka v Georgii, který při přechodu 365 metrů dlouhé vzdálenosti po laně zahrnoval i dva stoje na hlavě.

„Trochu jsem stoje na hlavě na laně trénoval, ale nikdy jsem to nezkoušel na veřejnosti. Vždy jsem totiž říkal, že až to předvedu, tak to předvedu při tomto přechodu lana společně s ním,“ prohlásil Nik Wallenda. Vysvětlil přitom, že chce použít starý filmový záznam vystoupení svého pradědečka, aby vytvořil iluzi, že na laně kráčejí spolu. „Mým snem je kráčet po laně s mým pradědečkem,“ konstatoval.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz