Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Winton přivítal 'své děti', Vlček ho oslovoval jako sira Winstona

  12:09aktualizováno  16:55
LONDÝN - Historický vlak Winton Train dorazil do Londýna. Vlak připomíná zachránce stovek československých židovských dětí Nicholase Wintona. Na jeho počest vyrazil v úterý z Prahy do Londýna s 22 zachráněnými dětmi a jejich rodinnými příslušníky. Na nádraží v Liverpool Street je uvítal sám Winton s dcerou. Předseda sněmovny Miloslav Vlček ho opakovaně oslovoval jako pana Winstona. Zřejmě si ho pletl s významným britským politikem sirem Winstonem Churchillem. Informaci přinesl server iDNES.cz

Sir Nicholas Winton. v pozadí předseda sněmovny Miloslav Vlček, který ho "překřtil" na sira Winstona. foto: ČTK

Winton, kterému bylo v květnu sto let, zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z protektorátu do Británie. "Wintonův vlak" nyní během čtyř dnů projel stejnou trasu jako předválečné vlaky s dětmi z Československa.

Hana Ofnerová, jedna z 'Wintonových dětí '

K "pražské" posádce vlaku se dnes připojilo v anglickém přístavu Harwich dalších pět "Wintonových dětí". U příjezdu vlaku byl v Londýně předseda české Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček a také ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Vlček v Londýně pronesl proslov a předal Wintonovi pamětní list a medaili. Všechny přítomné předseda sněmovny zaskočil, když opakovaně mluvil o Wintonovi jako o siru Winstonovi. Organizátoři se při jeho slovech chytali za hlavu, píše iDNES.cz.

První vlak odjel z Prahy 14. března 1939, den před obsazením zbytku českých zemí nacistickým Německem. Poslední, osmý byl vypraven 2. srpna 1939.

Vlak Winton train se zachráněnými židovskými dětmi míří do Londýna.


Největší souprava s 250 dětmi měla odcestovat počátkem září 1939. Protože vypukla druhá světová válka, nacisté tuto jízdu zrušili. Většina malých pasažérů, kteří již stáli na nástupišti a na které v Londýně čekali jejich náhradní rodiče, za války zahynula. Také rodiny zachráněných dětí z velké části zahynuly. Zachráněné děti mají na 5000 potomků.

Ruth Humpreyesová, jedna ze zachráněných židovských dětí, kouká z okna Wintonova vlaku na hlavním nádraží v Praze.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil. O Wintonovi natočil také několik filmů slovenský režisér Matej Mináč, který natáčel i nyní během jízdy vlaku.

Joseph Ginat, jeden z

Celému projektu věnují značnou pozornost i britská média. Listy píší o "britském Schindlerovi" a stanice BBC vysílala průběžně reportáže z vlaku.

Zachránil 669 českožidovských dětí, s jedním z nich je právě dnes stoletý Nicholas Winton na dobovém snímku z roku 1939. Jen díky jeho odvaze a odhodlání čítá po sedmi desítkách let „rodina“ Nicholase Wintona přes pět tisíc členů.

Na nádraží v Liverpool Street byl před šesti lety odhalen památník účastníkům dětských vlaků z nacisty podmaněné Evropy. Jeho autorkou je sochařka Flor Kentová, která se také podepsala pod plastiku odhalenou na pražském Hlavním nádraží v úterý u příležitosti odjezdu Wintonova vlaku. Socha tehdy třicetiletého Wintona se dvěma z dětí, které zachránil.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o Wintonově vlaku najdete v sobotním listu

Stop protékání s Pampers Premium Care. Jak je hodnotíme?
Stop protékání s Pampers Premium Care. Jak je hodnotíme?

Naše čtyři redaktorky se svými dětmi v minulých týdnech otestovaly novinku - plenky Pampers Premium Care s jedinečnou zadní kapsou Stop and...