Winton, kterému bylo v květnu sto let, zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z protektorátu do Británie. "Wintonův vlak" nyní během čtyř dnů projel stejnou trasu jako předválečné vlaky s dětmi z Československa.
K "pražské" posádce vlaku se dnes připojilo v anglickém přístavu Harwich dalších pět "Wintonových dětí". U příjezdu vlaku byl v Londýně předseda české Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček a také ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.
Vlček v Londýně pronesl proslov a předal Wintonovi pamětní list a medaili. Všechny přítomné předseda sněmovny zaskočil, když opakovaně mluvil o Wintonovi jako o siru Winstonovi. Organizátoři se při jeho slovech chytali za hlavu, píše iDNES.cz.
První vlak odjel z Prahy 14. března 1939, den před obsazením zbytku českých zemí nacistickým Německem. Poslední, osmý byl vypraven 2. srpna 1939.
Největší souprava s 250 dětmi měla odcestovat počátkem září 1939. Protože vypukla druhá světová válka, nacisté tuto jízdu zrušili. Většina malých pasažérů, kteří již stáli na nástupišti a na které v Londýně čekali jejich náhradní rodiče, za války zahynula. Také rodiny zachráněných dětí z velké části zahynuly. Zachráněné děti mají na 5000 potomků.
O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil. O Wintonovi natočil také několik filmů slovenský režisér Matej Mináč, který natáčel i nyní během jízdy vlaku.
Celému projektu věnují značnou pozornost i britská média. Listy píší o "britském Schindlerovi" a stanice BBC vysílala průběžně reportáže z vlaku.
Na nádraží v Liverpool Street byl před šesti lety odhalen památník účastníkům dětských vlaků z nacisty podmaněné Evropy. Jeho autorkou je sochařka Flor Kentová, která se také podepsala pod plastiku odhalenou na pražském Hlavním nádraží v úterý u příležitosti odjezdu Wintonova vlaku. Socha tehdy třicetiletého Wintona se dvěma z dětí, které zachránil.
Další podrobnosti a zajímavé čtení o Wintonově vlaku najdete v sobotním listu