Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Yetti možná skutečně existuje

Magazín

  11:18
LONDÝN - Záhadné chlupy, které zřejmě patří dosud neznámému druhu, zkoumají britští vědci. Podle jejich předpokladů by mohly patřit dokonce bájnému yettimu. Chlupy získané v indické džungli podle prvních zkoušek vykazují lidské i opičí charakteristiky. Víc mají napovědět testy DNA.

Mnoho lidí se snažilo přesvědčit svět, že právě oni vyfotografovali záhadného sněžného muže.

Podle experta na primáty Iana Redmonda mají tyto chlupy podobné znaky jako ty, které přivezl sir Edmund Hillary, první člověk, který v roce 1953 dosáhl vrcholku Mount Everestu. Při pozorování mikroskopem na nich lze pozorovat vlastnosti blízké lidským a orangutaním chlupům, dodal.

Chlupy nalezené v oblasti, kde byl yetti údajně spatřen
"Tyto chlupy jsou záhadou. Mohly by pocházet od neznámého druhu. O tom nám mohou při troše štěstí více napovědět právě testy DNA," řekl Redmond. Letos přivezl z Indie dva chlupy redaktor BBC Alistair Lawson, který Redmonda kontaktoval a informoval také Oxford Brookes University. Novinář získal chlupy od Inda Dipu Maraka, který věří v existenci yettiho. Ten je nalezl v hluboké džungli ve státě Méghálaj na severovýchodě Indie, kde jej jeden lesník informoval, že zde toto stvoření v roce 2003 tři dny po sobě spatřil.

Podle Dipu Maraka tyto chlupy pocházejí od tvora mande barung, což je indický název pro yettiho nebo také sněžného muže podobajícího se lidoopu. Podle Maraka je tento tvor asi tři metry vysoký.

Laboratoře pokračují ve zkoumání
Ian Redmond a vědci z Oxford Brookes University minulý týden chlupy zkoumali pod silnými mikroskopy a srovnávali je se vzorky četných druhů (černých medvědů z Asie, jaků, orangutanů, goril), konzervovaných v oxfordském muzeu přírodních věd, a dokonce i s Redmondovým vousem. "Tyto chlupy jsou dlouhé od 3,3 do 4,4 centimetru, jsou tlusté, drsné a vlnité," uvedl Redmond. Mikroskop nepřinesl žádný rozhodující poznatek, a proto chlupy nyní zkoumají dvě laboratoře v Oxfordu a v Cardiffu na jihu Walesu.
Autor: