Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Z belgických cirkusů zmizí divoká zvířata

Knie-Sun sedí na chobotu slona během zkoušky na novou show švýcarského cirkusu National-Circus Knie v Rapperswilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knie-Sun sedí na chobotu slona během zkoušky na novou show švýcarského cirkusu National-Circus Knie v Rapperswilu. | foto: Reuters

BRUSEL Návštěvníci belgických cirkusů se již nebudou moci potěšit kousky cvičených divokých zvířat, jako jsou lvi, tygři či sloni. Belgická vláda rozhodla, že zakáže cirkusům tato zvířata chovat, protože jim nedokážou zařídit přijatelné životní podmínky.

Rozhodnutí vlády následuje po šetření zvláštní komise na podzim roku 2011. Vyšetřování zjistilo, že cirkusy nejsou s to splňovat poměrně striktní pravidla pro chov divokých zvířat, například velikost klecí nebo bazén pro koupání tygrů.

"Divoká zvířata již nemají důvod být v cirkuse. Byla typická pro cirkus začátku minulého století, kdy je tam lidé objevovali. Dnes mají tuto didaktickou roli zoologické zahrady," uvedl šéf kabinetu ministryně zdravotnictví Laurette Onkelinxové.

PSALI JSME:

V belgických cirkusech tak nyní budou moci být jen zvířata jako velbloudi, lamy, psi, koně, poníci, papoušci či kozy. Všichni ale chystaným zákazem nadšení nejsou. Šéf festivalu cirkusů v Lutychu Maurice Agnessen řekl, že divoká zvířata jsou základem tradičního cirkusu. "Jsou stále v pohybu, baví se a rozmnožují se ještě lépe než v zoo," řekl.

Zákaz začne platit rok poté, co ho ještě schválí parlament. V Evropě zakázalo divoká zvířata v cirkusech již Rakousko, částečné zákazy platí v Německu, Maďarsku, Dánsku a Švédsku. Zákaz zvažuje také Velká Británie a Nizozemsko.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...