Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z belgických cirkusů zmizí divoká zvířata

Magazín

  7:00
BRUSEL - Návštěvníci belgických cirkusů se již nebudou moci potěšit kousky cvičených divokých zvířat, jako jsou lvi, tygři či sloni. Belgická vláda rozhodla, že zakáže cirkusům tato zvířata chovat, protože jim nedokážou zařídit přijatelné životní podmínky.

Knie-Sun sedí na chobotu slona během zkoušky na novou show švýcarského cirkusu National-Circus Knie v Rapperswilu. foto: Reuters

Rozhodnutí vlády následuje po šetření zvláštní komise na podzim roku 2011. Vyšetřování zjistilo, že cirkusy nejsou s to splňovat poměrně striktní pravidla pro chov divokých zvířat, například velikost klecí nebo bazén pro koupání tygrů.

"Divoká zvířata již nemají důvod být v cirkuse. Byla typická pro cirkus začátku minulého století, kdy je tam lidé objevovali. Dnes mají tuto didaktickou roli zoologické zahrady," uvedl šéf kabinetu ministryně zdravotnictví Laurette Onkelinxové.

PSALI JSME:

V belgických cirkusech tak nyní budou moci být jen zvířata jako velbloudi, lamy, psi, koně, poníci, papoušci či kozy. Všichni ale chystaným zákazem nadšení nejsou. Šéf festivalu cirkusů v Lutychu Maurice Agnessen řekl, že divoká zvířata jsou základem tradičního cirkusu. "Jsou stále v pohybu, baví se a rozmnožují se ještě lépe než v zoo," řekl.

Zákaz začne platit rok poté, co ho ještě schválí parlament. V Evropě zakázalo divoká zvířata v cirkusech již Rakousko, částečné zákazy platí v Německu, Maďarsku, Dánsku a Švédsku. Zákaz zvažuje také Velká Británie a Nizozemsko.

Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?