Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

,Z papíru lze vytvořit ledacos.´ Složitá origami vystavují tvůrci v Dubí

V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami. foto: ČTK

Originální díla poskládaná z papíru vystavuje od pondělí Česká origami společnost v Dubí na Teplicku. K vidění jsou umělecké práce, jejichž tvůrcem je mimo jiné Ondřej Cibulka, autor knih o tomto tradičním japonském umění.
  5:00

Poskládané květy, brouci, lodě, postavičky vznikly na základě českých autorských modelů i modelů, které pocházejí z celého světa od Japonska po Německo. „Origamista vymyslí vlastní design a poté ho vymodeluje, je nepřeberné množství modelů, vytvořit lze ledacos,“ řekl dnes ČTK Cibulka. „Tato výstava si klade za cíl zobrazit příběhy poskládané z papíru, nechat origami promlouvat svým elegantním poetickým jazykem beze slov,“ uvedl Cibulka, člen České origami společnosti.

V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami.
V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami.

Slovo origami označuje staré umění skládání papíru. Pochází z japonštiny, proto bývá toto umění považováno za původně japonské. Skládání papíru se rozvíjelo všude, kam se dostal papír, a je známé po celém světě. V současnosti je také origami svébytný druh výtvarného umění. „A zároveň je to skládání pro radost. Český národ je považovaný za národ kutilů, ta ruční je práce v nás. Rádi děláme rukama a pak nás těší se na dílo koukat,“ řekl Cibulka.

Skládat lze z obyčejného papíru i ze speciálního. Rozdíl je podle Cibulky velký. „Kancelářský papír je kyprý a měkký, aby se na něj dobře psalo a dobře tisklo, ale začátečníky může odradit, proto doporučuji vybrat si speciální origami papír, z něhož je radost tvořit,“ dodal Cibulka.

Výstava je otevřena do 9. května.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.