Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

,Z papíru lze vytvořit ledacos.´ Složitá origami vystavují tvůrci v Dubí

V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami. | foto: ČTK

Originální díla poskládaná z papíru vystavuje od pondělí Česká origami společnost v Dubí na Teplicku. K vidění jsou umělecké práce, jejichž tvůrcem je mimo jiné Ondřej Cibulka, autor knih o tomto tradičním japonském umění.

Poskládané květy, brouci, lodě, postavičky vznikly na základě českých autorských modelů i modelů, které pocházejí z celého světa od Japonska po Německo. „Origamista vymyslí vlastní design a poté ho vymodeluje, je nepřeberné množství modelů, vytvořit lze ledacos,“ řekl dnes ČTK Cibulka. „Tato výstava si klade za cíl zobrazit příběhy poskládané z papíru, nechat origami promlouvat svým elegantním poetickým jazykem beze slov,“ uvedl Cibulka, člen České origami společnosti.

V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami.
V Domu porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku začíná výstava origami.

Slovo origami označuje staré umění skládání papíru. Pochází z japonštiny, proto bývá toto umění považováno za původně japonské. Skládání papíru se rozvíjelo všude, kam se dostal papír, a je známé po celém světě. V současnosti je také origami svébytný druh výtvarného umění. „A zároveň je to skládání pro radost. Český národ je považovaný za národ kutilů, ta ruční je práce v nás. Rádi děláme rukama a pak nás těší se na dílo koukat,“ řekl Cibulka.

Skládat lze z obyčejného papíru i ze speciálního. Rozdíl je podle Cibulky velký. „Kancelářský papír je kyprý a měkký, aby se na něj dobře psalo a dobře tisklo, ale začátečníky může odradit, proto doporučuji vybrat si speciální origami papír, z něhož je radost tvořit,“ dodal Cibulka.

Výstava je otevřena do 9. května.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...