Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Za reality show na Slovensku padly první pokuty

Magazín

  10:51
Licenční rada včera udělila slovenským televizím Markíza a Joj první pokuty za jejich reality show. Markíza má za pořad Big Brother zaplatit celkovou pokutu 3,1 milionu slovenských korun a Joj přes milion za reality show VyVolení. Většinou jde o odvysílání erotiky a tvrdých vulgarizmů před desátou hodinou večerní.

Big Brother na slovenské televizi Markíza. foto: www.markiza.skReprofoto

Televize na oficiální vyjádření rady ještě čekají, pravděpodobně se však vůči pokutám odvolají. Podle ředitele kanceláře rady Andreje Holáka přicházejí do úřadu stovky dopisů od nespokojených diváků.

Rada rozdala milionové pokuty
"Počet stížností je až rekordní, je to kolem 250 až 300 stížností. Je vidět, že to lidi zvedá ze židlí," řekl Holák. Markíza má zaplatit jednu pokutu ve výši dva miliony a druhou ve výši 1,1 milionu slovenských korun.

"V tom prvním případě nejde přímo o pořad Big Brother, ale o příspěvek v Televizních novinách Markízy. V něm odvysílali skrytou reklamu na tento pořad, přičemž ta obsahovala erotické scény, či-li šlo o porušení ochrany mladistvích," doplnil Holák.

Za porušení ochrany mladistvích má zaplatit i televize Joj sumu 1,1 milionu Sk. Dalších 30.000 korun ji bude stát neoznačení pořadu piktogramem. "I když jsme ještě oficiální rozhodnutí rady nedostali, ta pokuta je velmi vysoká. S největší pravděpodobností se odvoláme," řekla mluvčí Markízy Ivana Semjanová.

Televize podle ní již v rámci pořadu Big Brother udělala systémové kroky, aby nešla proti zákonu. "Pro tuto chvíli jsme udělali maximum. Například přísně selektujeme obsah pořadu i podle toho, v jakém čase vysíláme," dodala.

Mluvčí televize Joj Ľudovít Tóth řekl, že vedení televize si je vědomé "chyb". Konkrétně šlo o nesoulad mezi piktogramem s doporučeným věkem diváků a obsahem pořadu. "Hned na druhy den jsme doporučenou věkovou hranici pro sledování Vyvolených zvedli na 15 let a s osobou, která byla za tento přešlap zodpovědná, jsme rozvázali pracovní poměr," dodal Tóth.

Licenční rada uložila pokutu dva miliony i Slovenské televizi (STV) za dvě březnové vydání soutěže Slovensko hledá SuperStar. STV totiž opakovaně přerušovala pořad reklamním blokem. Zároveň zahájila rada dalších pět správných konání - tři vůči Markíze za Big Brother a dvě vůči televizi Joj za Vyvolené.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!