13. května 2009 11:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za utržení hlavy Hitlera musí zaplatit

Voskový vůdce Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voskový vůdce Adolf Hitler | foto: ČTK

BERLÍN Pokutu 900 eur (24 tisíc korun) včera uložil berlínský soud muži, který loni v červenci utrhl hlavu voskové soše Adolfa Hitlera. Soud podle agentury DPA uznal dvaačtyřicetiletého nezaměstnaného bývalého policistu vinným z poškození cizí věci a z ublížení na těle. Pachatel poškodil exponát v den otevření muzea Madame Tussaudové.

Poranil při tom zaměstnance muzea, který sochu hlídal. Považoval prý za nevhodné vystavovat nacistického vůdce jen několik stovek metrů od berlínského památníku holokaustu. Socha se po rekonstrukci vrátila, ale je již vystavena za sklem.

Hitlera zpodobňuje jako zlomeného muže na konci války, který sedí za psacím stolem ve svém bunkru. Návštěvníci vedle něj nesmějí pózovat ani se s ním fotografovat, aby figura nemohla být zneužita ke glorifikaci. Socha vyšla na dvě stě tisíc eur (asi 5,3 milionu korun) a již od začátku byla proti jejímu vystavení řada lidí.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.