Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hitlerovy obrazy se prodaly za tři miliony

Magazín

  21:59
LONDÝN - Přes 95.000 liber (2,9 milionu korun) vynesla dnes dražba 15 obrazů, které namaloval nacistický vůdce Adolf Hitler. Aukční síň Mullock's v hrabství Shropshire uvedla, že výnos dražby výrazně překročil očekávání.

Krajinomalba s miniaturním autoportrétem Adolfa Hitlera. foto: AFP

Soubor prodávaných obrazů tvořilo 13 akvarelů, olej a kresba. Většina zobrazuje kytice či venkovské krajinky a pochází z let 1908 až 1914. Tehdy se Hitler chtěl stát malířem a snažil se neúspěšně dostat na vídeňskou akademii.

Největší zájem vyvolával před aukcí obraz muže sedícího na mostě, kterým má zjevně být sám Hitler. Přestože postava nemá přesně zachycené rysy, má charakteristickou patku a je opatřená iniciálami AH. Obraz se prodal za 10.000 liber. Autoportrét namaloval Hitler kolem roku 1910, kdy mu bylo 21 let. Nejvíce, asi 13.600 liber, vynesl olej zachycující venkovské domy a stromy.

"Z uměleckého hlediska jde sotva o Picassa," řekl expert aukčního domu Richard Westwood-Brookes. "Ale je to příležitost získat originál od Hitlera." Obrazy našel v roce 1945 v německém Essenu britský důstojník Willie McKenna. Pak je získal další majitel, který ji nyní nabídl do dražby. "Je to sběratel, který na ně zapomněl a po letech je nalezl v garáži," uvedl Westwood-Brookes.

Neznámý kupec také koupil za 15.000 dolarů malířský stojan, který zřejmě patřil Hitlerovi. Síň Mullock's dnes dražila skoro 400 položek, včetně řady dokumentů, předmětů a časopisů spojených s nacistickou érou.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat