Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záchranný tým navázal kontakt se ztracenou jachtařkou, je v pořádku

Abby Sunderlandová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abby Sunderlandová | foto: ČTK

LOS ANGELES Do vážných problémů se dostala teprve šestnáctiletá Američanka, která se na své plachetnici pokouší sama obeplout svět. Uprostřed rozbouřeného Indického oceánu s ní její tým ztratil satelitní spojení a mladá jachtařka poté vyslala nouzový signál. Na místo vyrazil záchranný tým, jemuž se podařilo navázat s ní kontakt.

Na záchranu Abby Sunderlandové, která se momentálně nachází asi 3200 kilometrů od Afriky i Austrálie, vyrazilo několik lodí. Australské aerolinky Qantas vyslaly do oblasti letoun Airbus A330 s cvičenými pozorovateli.

"Letadlo dorazilo na místo před pár okamžiky. Loď se nepřevrátila, pouze nemá plachtoví," uvedli její rodiče na svém blogu. "Počasí se zlepšuje.

Záchranářům se podařilo navázat rádiové spojení a Abby je ujistila, že je v pořádku." Podle rodičů by k Abby do 24 hodin měla dorazit francouzská rybářská loď, která se kvůli záchranné akci odklonila z kurzu.

Sunderlandová naposledy mluvila s rodinou satelitním telefonem ve čtvrtek ve 4:00 místního času (13:00 SELČ). Stěžovala si na devítimetrové vlny, vítr o rychlosti 110 kilometrů v hodině a problémy s motorem. Tým ji vyzval, aby zkontrolovala celou loď, Sunderlandová se však již neozvala. O hodinu později naopak vyslala nouzový signál.

Šestnáctiletá Sunderlandová se na svou plavbu vydala 23. ledna.

Předpokládala, že bude na moři pět nebo šest měsíců. Loď jí postavil její otec.

Některá média kritizovala Abbyiny rodiče za to, že ji pustili v tak mladém věku na moře i že je plavba špatně naplánovaná. Podle některých mořeplavců neměla vyrazit od kalifornských břehů v lednu, aby doplula do vod Indického oceánu v zimě, kdy je oceán nejdivočejší. "Je to bláznovství," uvedl australský mořeplavec Ian Kiernan, bývalý držitel rekordu za sólo obeplutí světa.

O rekord obeplout svět v co nejmladším věku se v poslední době pokusilo několik mladých jachtařů včetně staršího bratra Sunderlandové Zaca.

Naposledy obeplula svět rovněž šestnáctiletá australská jachtařka Jessica Watsonová, která svou plavbu zakončila v polovině května. Je tak považována za nejmladší osobu, které se podařilo obeplout svět bez cizí pomoci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE/ZÁSTUPKYNĚ MISTRA V KVALITĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč