Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zámek u Rudoltic byl třikrát za sebou vypálený. Poprvé zřejmě nechtěně tesaři

Magazín

  6:00
RUDOLTICE (ORLICKOÚSTECKO) - Kastelánka Nového zámku u Rudoltic na Orlickoústecku Krasava Šerkopová postupně odkrývá historii této památky. Barokní zámek zachvátily tři velké požáry, o prvním z nich z 18. století našla po letech bádání v archivech záznamy. Viníky se zdají být tesaři, kteří spravovali po vichřici střechu a zahřívali se u ohýnku.

Zámecká věž foto: novyzamek.cz

„První požár byl obrovský, způsobil škody za 8000 zlatých. Žárem popraskaly okenní kamenné římsy, sloupy, roztavily se měděné pláty okapů, shořely krovy, následně spadla střešní krytina,“ uvedla kastelánka. Šerkopová hledá v českých archivech, jela i do Vídně, kde si z lichtenštejnského fondu udělala kopie 400 dopisů a dalších dokumentů. Zhruba tři sta let staré texty psané špatně čitelným kurentem a švabachem si postupně nechává překládat. Z nich vyplynulo, že kníže obdržel o požáru podrobnou zprávu. „Je to velmi zajímavá výpověď dvou tesařů, purkrabího, drába a komorníka o možných příčinách požáru,“ řekla kastelánka.

Zámku se nevyhnuly ani další požáry. V roce 1719 byl již zámek opravený a předpokládá se, že jej zasáhl blesk. Škody byly zhruba stejné jako při prvním požáru. Shořelo prostřední schodiště, střecha, krovy a oheň se dostal i do sklepení.

Třetí požár v roce 1754 byl natolik devastační, že se šlechtický rod rozhodl srovnat zámek se zemí. Zbyla jedna třípatrová věž a téměř 800 metrů čtverečních sklepení, které sloužilo jako zásobárna potravin. Obě místa jsou přístupná veřejnosti od roku 2008. „Bohužel, o třetím požáru toho moc nevíme, jsou to jen povídačky, že hořelo od špatně opraveného komína,“ řekla Šerkopová.

Jediné dochované zobrazení původní podoby Nového Zámku u Rudoltic
Zámecká věž před opravou

Nový zámek navrhl významný architekt italského baroka Domenico Martinelli. Stavěl se v letech 1700 až 1712 pro majitele lanškrounského panství Jana Adama Ondřeje z Lichtenštejna, vysoce postaveného šlechtice rakouského dvora. Třípatrová budova s průčelím o čtyřech patrech byla založena na půdorysu písmene H. Stavbu tvořila čtyři křídla. V každém patře vzniklo 14 sálů zdobených barokními štukami a nástěnnými malbami. Zámek obklopoval rozsáhlý park.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat