Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zámek vystavuje repliky stovky let starého spodního prádla

Magazín

  15:49
ČERVENÉ POŘÍČÍ - Spodní košile, korzety či spodky, jak je nejspíš nosili lidé před několika staletími, představil o víkendu mimořádně zpřístupněný zámek v Červeném Poříčí na Klatovsku.

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje košili na výstavě replik historického spodního prádla. foto: ČTK

Památka se postupně opravuje a je jinak pro veřejnost uzavřená. Historické spodní prádlo zpestřilo prohlídku při Dnech evropského dědictví, řekl památkář David Růžička. "Bohužel nemůžeme prezentovat vývoj jednotlivých typů spodního oblečení. Návštěvníci se ale mohli dozvědět o důležitých meznících v jeho vývoji a viděli modely vyrobené podle historických vzorů," řekla autorka výstavy i jednotlivých oděvů Veronika Kulová z památkového ústavu v Plzni.

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje věneček, který se kdysi nosil okolo pasu pro rozšíření sukně.

Lidé tak viděli například renesanční a rokokový korzet, spodky nošené někdy v 16. století nebo spodní košile. "Košili dnes nebereme jako spodní prádlo, ale v předchozích staletích tímto způsobem byla chápána. Kupříkladu na ní byl oblékán dámský korzet," vysvětlila Kulová.

Ušít historicky věrné oděvy není úplně jednoduché. Dobové střihy a předlohy jsou k dispozici jen někdy. Historicky věrné oděvy například pro vystoupení historického tance nebo šermu se dnes jejich autoři snaží odvodit třeba i ze starých obrazů. Pátrání po podobě spodního prádla takového, jaké kdysi skutečně lidé nosili, tak může být doslova detektivní práce. "Některé podklady se dají najít, ale někdy je to pátrání a dovozování podle historických znalostí," přiznala autorka výstavy.

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje košili na výstavě replik historického spodního prádla.

Středověká žena podle ní neměla možnost si vybrat spodní prádlo u modistky. Součástí vzdělání každé ženy bylo proto také předení, jednoduché šití a vyšívání. Jednoduché spodní prádlo vznikalo nejspíše nejčastěji v domácím prostředí z levných lněných látek.

Ze spodních tunik neboli suknic se v 15. století vyvinula košile. V renesanční módě získala nové dekorativní postavení, když se její rozšířené rukávy objevovaly v prostříhaných rukávech svrchního šatu. Od 16. století začaly košile zdobit výšivky a krajky. Nejdříve skromně a později stále komplikovaněji a náročněji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!