Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zámek vystavuje repliky stovky let starého spodního prádla

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje košili na výstavě replik historického spodního prádla.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje košili na výstavě replik historického spodního prádla. | foto: ČTK

ČERVENÉ POŘÍČÍ Spodní košile, korzety či spodky, jak je nejspíš nosili lidé před několika staletími, představil o víkendu mimořádně zpřístupněný zámek v Červeném Poříčí na Klatovsku.

Památka se postupně opravuje a je jinak pro veřejnost uzavřená. Historické spodní prádlo zpestřilo prohlídku při Dnech evropského dědictví, řekl památkář David Růžička. "Bohužel nemůžeme prezentovat vývoj jednotlivých typů spodního oblečení. Návštěvníci se ale mohli dozvědět o důležitých meznících v jeho vývoji a viděli modely vyrobené podle historických vzorů," řekla autorka výstavy i jednotlivých oděvů Veronika Kulová z památkového ústavu v Plzni.

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje věneček, který se kdysi nosil okolo pasu pro rozšíření sukně.

Lidé tak viděli například renesanční a rokokový korzet, spodky nošené někdy v 16. století nebo spodní košile. "Košili dnes nebereme jako spodní prádlo, ale v předchozích staletích tímto způsobem byla chápána. Kupříkladu na ní byl oblékán dámský korzet," vysvětlila Kulová.

Ušít historicky věrné oděvy není úplně jednoduché. Dobové střihy a předlohy jsou k dispozici jen někdy. Historicky věrné oděvy například pro vystoupení historického tance nebo šermu se dnes jejich autoři snaží odvodit třeba i ze starých obrazů. Pátrání po podobě spodního prádla takového, jaké kdysi skutečně lidé nosili, tak může být doslova detektivní práce. "Některé podklady se dají najít, ale někdy je to pátrání a dovozování podle historických znalostí," přiznala autorka výstavy.

Kastelán zámku v Červeném Poříčí na Klatovsku Marcel Červenka ukazuje košili na výstavě replik historického spodního prádla.

Středověká žena podle ní neměla možnost si vybrat spodní prádlo u modistky. Součástí vzdělání každé ženy bylo proto také předení, jednoduché šití a vyšívání. Jednoduché spodní prádlo vznikalo nejspíše nejčastěji v domácím prostředí z levných lněných látek.

Ze spodních tunik neboli suknic se v 15. století vyvinula košile. V renesanční módě získala nové dekorativní postavení, když se její rozšířené rukávy objevovaly v prostříhaných rukávech svrchního šatu. Od 16. století začaly košile zdobit výšivky a krajky. Nejdříve skromně a později stále komplikovaněji a náročněji.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?