Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zasedání parlamentu o brexitu trvá už dva roky, nejdéle od anglické občanské války

Magazín

  7:56
Londýn - Současné zasedací období britského parlamentu kvůli brexitovému patu trvá nejdéle od anglické občanské války v letech 1642 až 1651, napsala agentura Reuters s odvoláním na sdělení knihovny Dolní sněmovny.

Britský parlament. foto: AP Photo

Jedno zasedací období parlamentu obvykle trvá rok, od jara do jara. Po parlamentních volbách z června 2017 ale vláda oznámila, že kvůli složitosti procesu odcházení Spojeného království z Evropské unie bude zasedání dvouleté. Brexit se však dostal do slepé uličky a zatím to nevypadá, že by vláda premiérky Theresy Mayové měla v úmyslu schůzi ukončit, píše Reuters.

Rekord byl podle parlamentní knihovny překonán 7. května a úterý bude třístým zasedacím dnem. Schůze tak bude druhá nejdelší v historii parlamentu.

Zasedací období parlamentu slavnostně zahajuje královna. Ceremoniál, který má symbolický význam, se odehrává v horní komoře, Sněmovně lordů, kam panovnice dorazí z Buckinghamského paláce v kočáře. Obvykle se tak děje každý rok v květnu.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...