Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zátoce amerického jezera Tahoe dají pravé jméno Marka Twaina

Magazín

  9:17
RENO - Nevadský výbor pro zeměpisné názvy rozhodl pojmenovat jednu ze zátok jezera Tahoe po pravém jménu slavného spisovatele Marka Twaina.

Mark Twain foto: ČTK

Bude se jí říkat zátoka Samuela Clemense a podle historiků je to přesně ta, u níž Twain roku 1861 založil nešťastnou náhodou požár, když si chtěl v tábořišti připravit jídlo. Právě v nedalekém městě Virginia City se rozhodl, že bude psát pod jménem Mark Twain.

O svém pobytu v Nevadě a také Kalifornii v době zlaté horečky Twain psal v knize Jak jsem se protloukal. Nevadský archivář Jeff Kintop říká, že je v ní úchvatný popis jezera Tahoe.

O tom, kde přesně byl tábor, ale Twain moc přesně nepíše. Badatelé se domnívají, že šel pěšky z Carsonu do Glenbrooku, ležícím na východním břehu jezera, a že pak doplul na místo tábora vzdálené asi deset kilometrů člunem.

O jménu zátoky definitivně rozhodne federální výbor, který ale většinu návrhy jednotlivých států respektuje a schvaluje, jelikož předpokládá, že místní výbory zastupují názor většiny tamních lidí.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat