Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zátoce amerického jezera Tahoe dají pravé jméno Marka Twaina

Magazín

  9:17
RENO - Nevadský výbor pro zeměpisné názvy rozhodl pojmenovat jednu ze zátok jezera Tahoe po pravém jménu slavného spisovatele Marka Twaina.

Mark Twain foto: ČTK

Bude se jí říkat zátoka Samuela Clemense a podle historiků je to přesně ta, u níž Twain roku 1861 založil nešťastnou náhodou požár, když si chtěl v tábořišti připravit jídlo. Právě v nedalekém městě Virginia City se rozhodl, že bude psát pod jménem Mark Twain.

O svém pobytu v Nevadě a také Kalifornii v době zlaté horečky Twain psal v knize Jak jsem se protloukal. Nevadský archivář Jeff Kintop říká, že je v ní úchvatný popis jezera Tahoe.

O tom, kde přesně byl tábor, ale Twain moc přesně nepíše. Badatelé se domnívají, že šel pěšky z Carsonu do Glenbrooku, ležícím na východním břehu jezera, a že pak doplul na místo tábora vzdálené asi deset kilometrů člunem.

O jménu zátoky definitivně rozhodne federální výbor, který ale většinu návrhy jednotlivých států respektuje a schvaluje, jelikož předpokládá, že místní výbory zastupují názor většiny tamních lidí.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat