Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Do Vltavy bylo nasazeno deset tisíc pstruhů. Závodilo se v muškaření

Magazín

  18:50
PRAHA - Střeleckém ostrov v Praze byl o víkendu ve znamení dvoudenního rybářského závodu, který byl součástí akce s názvem Fish Festival, kterou zejména v sobotu za slunečného počasí navštívily stovky zvědavců.

Pstruh je extrémně náchylný i na minimální změny kvality a teploty vody. foto: Lidové noviny

Čekaly je tu výtvarné dílny a soutěže pro děti, hudební vystoupení, divadelní produkce i kuchařská show. A protože šlo o svátek příznivců Petrova cechu, na pánvích i v rendlících byly především pochoutky z ryb.

Organizátoři kvůli závodům vysadili už ve středu u Střeleckého ostrova do Vltavy 10.000 pstruhů, ovšem do soutěžního klání se započítávaly úlovky i jiných druhů ryb. "Zvítězil ten, kdo jich chytil nejvíc, respektive u koho byl součet jejichž měr nejvyšší," řekl ředitel závodu Jiří Voráček. Kromě domácích rybářů se o úspěch pokoušeli i soutěžící ze Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Německa.

Milan Čubík, který je trenérem juniorské reprezentace, obhájil své loňské prvenství a zvítězil i v pátém ročníku muškařského závodu Orvis Cup 2010, když porazil konkurenci dalších sedmi desítek soutěžících.

Letos soutěžícím zkomplikoval práci vyšší stav vody a také to, že byla kalnější. Proto lovili z ukotvených lodiček a museli sáhnout po napodobeninách mušek s křiklavějšími reflexními vzory, aby si jich ryby všimly. Ti nejlepší podle Voráčka potvrdili své zkušenosti a znalosti, protože obstáli i v těchto nelehkých podmínkách. "Jako každý sport však i úspěch v rybaření záleží na náhodě a štěstí," dodal.

Muškaření je k pstruhům, kaprům a dalším rybám šetrné. Používají se háčky bez protihrotu, které rybám neublíží, takže soutěžící své úlovky po zapsání pouštěli zpátky do vody. Vítěz Milan Čubík chytil 48 ryb, ovšem ta největší, čtyřiašedesáticentimetrový pstruh, uvízla na udici Davida Chlumského, který skončil třináctý. Nejlepší ze tří zapsaných žen Tereza Rutová se umístila dvacátá.

Češi byli v minulosti v této soutěži vždy úspěšní. Seniorský mistr světa Pavel Chyba skončil letos šestý a juniorský mistr Jindřich Kalivoda pátý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!