Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Země zažila největší úplněk letošního roku

Úplněk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplněk (ilustrační foto) | foto: Reuters

LONDÝN Země zažila v noci největší úplněk v letošním roce. Měsíc se krátce před svítáním přiblížil na své oběžné dráze k Zemi, a na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle, uvedl server BBC News.

Úplněk nastal v 05:35 SELČ. Jen tři minuty předtím se Měsíc na své eliptické dráze dostal do nejbližšího bodu k Zemi, od níž byl vzdálen 356 955 kilometrů.

Podle britského astronoma Roberta Masseyho bylo snazší všimnout si větší velikosti Měsíce na obloze než jeho většího jasu. "Oko je velmi dobré při vyrovnávání změn v jasnosti, takže si tohoto prvku tolik nevšimneme," řekl. Přiblížení Měsíce k Zemi podle Masseyho také zesílilo příliv a odliv. Rozdíl však byl nepatrný, činil nanejvýš několik centimetrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, takže se k ní pravidelně přibližuje a zase vzdaluje. Rozdíl ve vzdálenosti v přízemí a odzemí činí kolem 50 000 kilometrů.

Naposledy se Měsíc přiblížil k Zemi loni 19. března, kdy byl dokonce o 400 kilometrů blíž než nyní. Tenkrát ale maximální přiblížení k naší planetě přišlo v době, kdy Měsíc nebyl v úplňku.

Další velké přiblížení Měsíce v úplňku bude 14. listopadu 2016, kdy projde jen 356 511 kilometrů od Země. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052, kdy bude Měsíc ve vzdálenosti 356 421 km od Země. Nejvíce se Měsíc k Zemi přibližuje na 356 410 kilometrů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.