Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Země zažila největší úplněk letošního roku

Magazín

  8:46
LONDÝN - Země zažila v noci největší úplněk v letošním roce. Měsíc se krátce před svítáním přiblížil na své oběžné dráze k Zemi, a na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle, uvedl server BBC News.

Úplněk (ilustrační foto) foto: Reuters

Úplněk nastal v 05:35 SELČ. Jen tři minuty předtím se Měsíc na své eliptické dráze dostal do nejbližšího bodu k Zemi, od níž byl vzdálen 356 955 kilometrů.

Podle britského astronoma Roberta Masseyho bylo snazší všimnout si větší velikosti Měsíce na obloze než jeho většího jasu. "Oko je velmi dobré při vyrovnávání změn v jasnosti, takže si tohoto prvku tolik nevšimneme," řekl. Přiblížení Měsíce k Zemi podle Masseyho také zesílilo příliv a odliv. Rozdíl však byl nepatrný, činil nanejvýš několik centimetrů.

ČTĚTE TAKÉ:

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, takže se k ní pravidelně přibližuje a zase vzdaluje. Rozdíl ve vzdálenosti v přízemí a odzemí činí kolem 50 000 kilometrů.

Naposledy se Měsíc přiblížil k Zemi loni 19. března, kdy byl dokonce o 400 kilometrů blíž než nyní. Tenkrát ale maximální přiblížení k naší planetě přišlo v době, kdy Měsíc nebyl v úplňku.

Další velké přiblížení Měsíce v úplňku bude 14. listopadu 2016, kdy projde jen 356 511 kilometrů od Země. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052, kdy bude Měsíc ve vzdálenosti 356 421 km od Země. Nejvíce se Měsíc k Zemi přibližuje na 356 410 kilometrů.

Autoři: ,