15. srpna 2009 16:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemědělci ručí bance parmazánem

Kolo parmazánu, které váží čtyřicet kilogramů a podle současných cen má hodnotu tří set eur (asi sedm tisíc osm set korun), dozrává dva roky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolo parmazánu, které váží čtyřicet kilogramů a podle současných cen má hodnotu tří set eur (asi sedm tisíc osm set korun), dozrává dva roky. | foto: Reprofoto

MILÁN Ve vlasti parmazánu Emilia Romagna ve střední Itálii jsou tímto drahocenným sýrem garantovány půjčky zemědělcům. Výrobci ukládají sýr do banky po dobu jeho dozrávání.

Tento unikátní systém se zrodil v 50. letech minulého století a dosud jej používají čtyři banky v regionu - Banca Agricola Mantovana, Banca Popolare di Verona, Banca Popolare dell'Emilia Romagna a Credem, která má v zástavě více než čtyři sta tisíc bochníků sýra.

Kolo parmazánu, které váží čtyřicet kilogramů a podle současných cen má hodnotu tří set eur (asi sedm tisíc osm set korun), dozrává dva roky. "Během těchto dvou let potřebují výrobci platit dodavatelům a mít k dispozici hotovost. Proto banky tohoto regionu vybudovaly sklady pro parmazán," vysvětluje William Bizzarri, generální ředitel společnosti Magazzini Generali delle Tagliate, kterou založila banka Credem v roce 1953. Do těchto prostor se ukládá sýr, který slouží jako záruka na půjčku, ale využívají je i drobní výrobci, kteří sami sklepy k dozrávání sýra nemají.

Není-li půjčka splacena, prodá banka sýr, který má ve svých sklepích. "Jestliže cena u nás uloženého parmazánu poklesne, požádáme výrobce, aby rozdíl vyrovnal, a to buď v penězích nebo v sýru," dodává Bizzarri.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!