Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Žena plave z Kuby do USA. Bez klece, v moři plném žraloků

Nyadová přikládá svému činu symbolický význam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nyadová přikládá svému činu symbolický význam. | foto: Reuters

HAVANA Americká vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová v neděli zahájila na Kubě pokus o přeplavání Floridského průlivu. Pokud se jí podaří 166 kilometrů dlouhou trasu překonat, stane se první osobou, které se to podařilo bez ochranné klece proti žralokům.

Nyadová, která trénovala ve vodách Karibského moře, vyjádřila před skokem do moře v Havaně přesvědčení, že plavba bude úspěšná.

PSALI JSME O ODVÁŽNÉM POKUSU

Voda i vzduch měly podle 61leté plavkyně výborné podmínky. Průliv by měla přeplavat za 60 hodin a na břeh vystoupit na floridských ostrovech Keys.

Nyadovou doprovází několik kajaků i větších plavidel s jejím 45členným podpůrným týmem. Plavkyně podle svých slov o tomto pokusu snila již dlouho.

Plavkyně už je v důchodovém věku.

Doufá, že v případě úspěchu bude inspirací pro lidi ve svém věku. "Šedesátka je nová čtyřicítka... Jsme mladší generace nežli šedesátníci, kteří tu byli před námi," upozornila v narážce na větší aktivity dnešních lidí jejího věku.

Nyadová přikládá svému činu symbolický význam.

Zároveň označila akci za "symbolický moment" pro porozumění mezi Spojenými státy a Kubou, jež jsou rozděleny už půl století nejen Floridským průlivem, ale i nepřátelskými politickými postoji.

"Nedělám si iluze, že by moje plavba měla nějaké politické důsledky. Ale je to lidský okamžik mezi oběma zeměmi." Z její plavby vznikne i filmový dokument.

Plavkyni hlídá 45členný tým.

Nyadová se poprvé pokusila o přeplavání průlivu v roce 1978 ve svých 28 letech. Tehdy plavala v ochranné kleci, ale po 42 hodinách jí mořské proudy v dokončení zabránily. Následujícího roku stanovila světový rekord v plavání na otevřeném moři bez klece, když přeplavala 165 kilometrů mezi Bahamami a Floridou.

Nyní chce každých 45 minut činit dvacetivteřinovou přestávku, během níž doplní tekutiny. Každou hodinu a půl bude dvě minuty odpočívat - sní přitom kousek chleba nebo si dá lžičku burákového másla.

Vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová, která chce z Kuby doplavat do USA.

V druhý den plavby si dá i horkou čokoládu, aby zabránila podchlazení. To hrozí, přestože moře by mělo mít teplotu mezi 30 a 31 stupni Celsia.

Křišťálová lupa 2011
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?