Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Žena plave z Kuby do USA. Bez klece, v moři plném žraloků

USA

  15:54
HAVANA - Americká vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová v neděli zahájila na Kubě pokus o přeplavání Floridského průlivu. Pokud se jí podaří 166 kilometrů dlouhou trasu překonat, stane se první osobou, které se to podařilo bez ochranné klece proti žralokům.

Nyadová přikládá svému činu symbolický význam. foto: Reuters

Nyadová, která trénovala ve vodách Karibského moře, vyjádřila před skokem do moře v Havaně přesvědčení, že plavba bude úspěšná.

PSALI JSME O ODVÁŽNÉM POKUSU

Voda i vzduch měly podle 61leté plavkyně výborné podmínky. Průliv by měla přeplavat za 60 hodin a na břeh vystoupit na floridských ostrovech Keys.

Nyadovou doprovází několik kajaků i větších plavidel s jejím 45členným podpůrným týmem. Plavkyně podle svých slov o tomto pokusu snila již dlouho.

Plavkyně už je v důchodovém věku.

Doufá, že v případě úspěchu bude inspirací pro lidi ve svém věku. "Šedesátka je nová čtyřicítka... Jsme mladší generace nežli šedesátníci, kteří tu byli před námi," upozornila v narážce na větší aktivity dnešních lidí jejího věku.

Nyadová přikládá svému činu symbolický význam.

Zároveň označila akci za "symbolický moment" pro porozumění mezi Spojenými státy a Kubou, jež jsou rozděleny už půl století nejen Floridským průlivem, ale i nepřátelskými politickými postoji.

"Nedělám si iluze, že by moje plavba měla nějaké politické důsledky. Ale je to lidský okamžik mezi oběma zeměmi." Z její plavby vznikne i filmový dokument.

Plavkyni hlídá 45členný tým.

Nyadová se poprvé pokusila o přeplavání průlivu v roce 1978 ve svých 28 letech. Tehdy plavala v ochranné kleci, ale po 42 hodinách jí mořské proudy v dokončení zabránily. Následujícího roku stanovila světový rekord v plavání na otevřeném moři bez klece, když přeplavala 165 kilometrů mezi Bahamami a Floridou.

Nyní chce každých 45 minut činit dvacetivteřinovou přestávku, během níž doplní tekutiny. Každou hodinu a půl bude dvě minuty odpočívat - sní přitom kousek chleba nebo si dá lžičku burákového másla.

Vytrvalostní plavkyně Diana Nyadová, která chce z Kuby doplavat do USA.

V druhý den plavby si dá i horkou čokoládu, aby zabránila podchlazení. To hrozí, přestože moře by mělo mít teplotu mezi 30 a 31 stupni Celsia.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,