Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěv a zvuk bubínků. Zimní slunovrat slavily ve Stonehenge tisíce lidí

Magazín

  18:50
LONDÝN - Tisíce lidí se shromáždily ve světoznámém kultovním místě Stonehenge, aby tu oslavily den zimního slunovratu. Rozednění v nejkratší den na severní polokouli na prehistorickém místě v jižní Anglii sledovalo 3500 lidí, informovala podle serveru BBC organizace English Heritage.

Zimní slunovrat v anglickém Stonehenge slavily tisíce lidí. foto: Reuters

Starobylým kamenným kruhem, který vedle obdivovatelů tajemného monumentu přitahuje například samozvané kouzelníky či stoupence alternativního myšlení, se nesl zpěv a zvuk bubínků. Podle Kate Daviesové, která má památku v rámci organizace English Heritage na starosti, oslavu nenarušil ani vítr a déšť.

  • Stonehenge, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, ročně přitahuje na milion návštěvníků.
  • V místě tento týden otevřeli nové muzeum, které mapuje historii objektu.
Obrovský kamenný kruh, jehož původ a účel se zatím vědcům nepodařilo zcela objasnit, stojí na pláni u Salisbury asi 130 kilometrů jihozápadně od Londýna.

Návštěvníků přijelo podstatně méně než na podobnou oslavu v den letního slunovratu, kdy se na starobylé místo dostaví i 30.000 lidí. Podle policie ale byla situace kvůli omezeným parkovacím plochám i tak nesnadná.

"Nemůžeme používat pole (k parkování) jako při letním slunovratu," řekl podle BBC představitel místní policie Christian Laynge. "Jakmile tu je 5000 lidí, hotovo, musíme to uzavřít," sdělil také.

Starobylým kamenným kruhem, který vedle obdivovatelů tajemného monumentu přitahuje například samozvané kouzelníky či stoupence alternativního myšlení, se nesl zpěv a zvuk bubínků.

Obrovský kamenný kruh, jehož původ a účel se zatím vědcům nepodařilo zcela objasnit, stojí na pláni u Salisbury asi 130 kilometrů jihozápadně od Londýna. Podle správkyně objektu Sary Luntové toho zbývá hodně k objevení, protože se zatím odkryla jen necelá polovina místa.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!