Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlobí vaše dítě? Třeba je geniální

Magazín

  10:35
PRAHA - Učitelé trestají poznámkami neposedné děti, které vyrušují a nedokážou udržet pozornost, přitom řada z těchto dětí za své chování nemůže, protože trpí vrozeným onemocněním mozku, Touretteovým syndromem. Projevuje se nápadnými grimasami, mrkáním, trháním hlavou a končetinami, posmrkáváním, chrochtáním, pískáním či opakováním vět druhých.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Syndrom nesnižuje inteligenci, trpěli jím například hudebník Wolfgang Amadeus Mozart či spisovatel Charles Dickens.

"Tiky se zhoršují při stresu a nedají se vůlí potlačit. Člověk má neodolatelné nutkání dělat právě to, co nesmí," řekl Ivo Toman, který syndromem trpí. Ve škole měl kvůli svému chování problémy a hrozilo, že bude muset přejít do zvláštní školy. Díky učitelům, kteří jeho problémy pochopili, nakonec vystudoval i vysokou školu a získal titul inženýr.

Teď jako místopředseda Sdružení ATOS (Asociace pacientů s Touretteovým Syndromem) chce šířit osvětu o nemoci. "Potřebujeme, aby se o tomto postižení veřejně mluvilo, jedině tak nás společnost přijme a nebude nás brát jako vadné," vysvětlil. Lidé s tímto postižením se stydí chodit do společnosti, straní se ostatních. Mnohým se uleví, když zjistí, že nejsou vadní, ale mají vrozené mozkové poškození. Sdružení vydalo o nemoci informační CD, které chce rozesílat do škol.

"Je to pro veřejnost nepochopitelné onemocnění. Středověká inkvizice tyto lidi označovala za posedlé ďáblem a upalovala je," poznamenal Toman.

Pacienty těžko někdo přehlédne. Budí pozornost, o to víc musejí tiky dělat.

Lidé nevědí, co si o jejich chování myslet. Syndrom je spojen s dalšími obtížemi, jako je dysgrafie a dyslexie, což jsou problémy se čtením a psaním. Extrémním projevem je koprolálie, tedy nutkané vyslovování sprostých slov. Obrovským problémem je hyperaktivita.

Touretteovým syndromem trpí jeden člověk z 1000, muži čtyřikrát častěji než ženy. Po narození vypadá dítě zdravé, postižení se projeví kolem šestého roku věku. V Česku by mohlo žít až 100.000 lidí s tímto syndromem, přitom o nich lidé vědí méně než třeba o neslyšících, kterých je 15.000.

Učitelé nevědí, jak takové dítě ve třídě zvládnout, a lékaři nevědí, jak je léčit. Obvykle dají psychiatrické léky na zklidnění, ty ale jen otupí pozornost, tiky nepotlačí. Proto Toman, podobně jako řada dalších léky nebere. Nutkavé mávání rukou na chvíli zvládne, když pohybuje v botě prsty na nohou. Zvukové projevy se snaží načasovat tak, aby zrovna kolem byl hluk.

"Dá se to chvíli odsunout, ale pak s o to větší silou se musí vnitřní přetlak uvolnit," popsal. I přes tyto obtíže vystudoval a oženil se s bývalou modelkou. Přednáší podnikatelům o tom, jak dosáhnout úspěchu v podnikání. Je tak dokladem toho, že lidé s Touretteovým syndromem nepotřebují lítost a nadávky, ale dokážou být úspěšní a žít plnohodnotný život. "Nehledáme výmluvy, ale pochopení a přijetí," shrnul Toman.

Autor: