Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zlobí vaše dítě? Třeba je geniální

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Učitelé trestají poznámkami neposedné děti, které vyrušují a nedokážou udržet pozornost, přitom řada z těchto dětí za své chování nemůže, protože trpí vrozeným onemocněním mozku, Touretteovým syndromem. Projevuje se nápadnými grimasami, mrkáním, trháním hlavou a končetinami, posmrkáváním, chrochtáním, pískáním či opakováním vět druhých.

Syndrom nesnižuje inteligenci, trpěli jím například hudebník Wolfgang Amadeus Mozart či spisovatel Charles Dickens.

"Tiky se zhoršují při stresu a nedají se vůlí potlačit. Člověk má neodolatelné nutkání dělat právě to, co nesmí," řekl Ivo Toman, který syndromem trpí. Ve škole měl kvůli svému chování problémy a hrozilo, že bude muset přejít do zvláštní školy. Díky učitelům, kteří jeho problémy pochopili, nakonec vystudoval i vysokou školu a získal titul inženýr.

Teď jako místopředseda Sdružení ATOS (Asociace pacientů s Touretteovým Syndromem) chce šířit osvětu o nemoci. "Potřebujeme, aby se o tomto postižení veřejně mluvilo, jedině tak nás společnost přijme a nebude nás brát jako vadné," vysvětlil. Lidé s tímto postižením se stydí chodit do společnosti, straní se ostatních. Mnohým se uleví, když zjistí, že nejsou vadní, ale mají vrozené mozkové poškození. Sdružení vydalo o nemoci informační CD, které chce rozesílat do škol.

"Je to pro veřejnost nepochopitelné onemocnění. Středověká inkvizice tyto lidi označovala za posedlé ďáblem a upalovala je," poznamenal Toman.

Pacienty těžko někdo přehlédne. Budí pozornost, o to víc musejí tiky dělat.

Lidé nevědí, co si o jejich chování myslet. Syndrom je spojen s dalšími obtížemi, jako je dysgrafie a dyslexie, což jsou problémy se čtením a psaním. Extrémním projevem je koprolálie, tedy nutkané vyslovování sprostých slov. Obrovským problémem je hyperaktivita.

Touretteovým syndromem trpí jeden člověk z 1000, muži čtyřikrát častěji než ženy. Po narození vypadá dítě zdravé, postižení se projeví kolem šestého roku věku. V Česku by mohlo žít až 100.000 lidí s tímto syndromem, přitom o nich lidé vědí méně než třeba o neslyšících, kterých je 15.000.

Učitelé nevědí, jak takové dítě ve třídě zvládnout, a lékaři nevědí, jak je léčit. Obvykle dají psychiatrické léky na zklidnění, ty ale jen otupí pozornost, tiky nepotlačí. Proto Toman, podobně jako řada dalších léky nebere. Nutkavé mávání rukou na chvíli zvládne, když pohybuje v botě prsty na nohou. Zvukové projevy se snaží načasovat tak, aby zrovna kolem byl hluk.

"Dá se to chvíli odsunout, ale pak s o to větší silou se musí vnitřní přetlak uvolnit," popsal. I přes tyto obtíže vystudoval a oženil se s bývalou modelkou. Přednáší podnikatelům o tom, jak dosáhnout úspěchu v podnikání. Je tak dokladem toho, že lidé s Touretteovým syndromem nepotřebují lítost a nadávky, ale dokážou být úspěšní a žít plnohodnotný život. "Nehledáme výmluvy, ale pochopení a přijetí," shrnul Toman.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!