Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alkohol rovná se paměť jako slon? Pití pomáhá vybavit si informace, tvrdí studie

Zdraví

  7:00
PRAHA - Požívání alkoholu může zlepšit paměť. Akademici na to poukázali během studie, které se zúčasnilo celkem 88 mužů i žen. Po zadaných úkolech jedna skupina pila alkohol, druhá ne. Výsledky opakované úlohy další den byly překvapivé.

Paměť (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Studie se podle serveru telegraph.co.uk zúčastnilo celkem 31 mužů a 57 žen ve věku od 18 do 53 let. Byli rozděleni do dvou skupin. Určili si, jestli budou pít tolik, kolik se jim zlíbí (v průměru čtyři alkoholové jednotky, které odpovídají například dvěma skleničkám vína), nebo jestli nebudou pít vůbec. První úkol se týkal zapamatování daných slov, další vybavení si obrázků.

Je alkohol v malé míře zdravý? Zkoumat to má studie za 100 milionů dolarů

Druhý den testování byla všem zadaná stejná úloha. Ti, kteří po naučení předchozí den pili alkohol, si slov pamatovali více. U úkolu s obrázky nebyly zjištěny významné rozdíly.

„Náš výzkum ukázal to, že ti, kteří pili alkohol, se při opakovaném učení slov umístili lépe. Zároveň byl tento efekt silnější mezi těmi, kteří pili více,“ okomentovala výzkum profesorka Celia Morganová. Podle jejích slov nejsou příčiny tohoto účinku zcela pochopeny. „Hlavním vysvětlením je to, že alkohol blokuje učení nových informací, a proto má mozek k dispozici více prostředků pro uložení naučených jevů do dlouhodobé paměti,“ dodala.

„Teorie spočívá v tom, že hipokampus (součást mozku, která hraje velkou roli při krátkodobém uchování informací) přenáší upevněné vzpomínky z krátkodobé paměti do dlouhodobější,“ vysvětluje Morganová.

Výzkumní pracovníci z anglické univerzity Exeter zdůrazňují, že tento malý pozitivní účinek by měl být brán v potaz stejně jako dobře známé negativní účinky nadměrného požívání alkoholu - obecně dopad na duševní a fyzické zdraví.

Účinek byl v laboratorních podmínkách prokázán již dříve. Ovšem tato studie byla první, která testovala lidi popíjící v jejich domovech v přirozeném prostředí.

Autor:
Témata: alkohol

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat