13. dubna 2016 9:08 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Antikoncepce s vypínačem. Vědci vyvíjejí unisex antikoncepci

Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Podkožní mikročip, origami kondom či pilulky pro muže. I tak může vypadat běžně dostupná antikoncepce. Stačí si jen několik let počkat

Úplně stejná antikoncepce pro muže i ženy? Zní to možná zvláštně, ale vědeckému týmu z Kalifornské univerzity v Berkley se nedávno podařil objev, který by mohl vést k vývoji „unisex“ antikoncepce.

Vědci a vědkyně dokázali popsat mechanismus jednoho z velmi důležitých kroků, který musí předcházet úspěšnému spojení vajíčka a spermie. Stačí jej „vypnout“ a k početí nedojde.

„Je to velmi vzrušující, protože máme jasný cíl pro vývoj jednotné antikoncepce pro muže i ženy,“ popsala důležitý objev bioložka Melissa Millerová portálu ScienceDaily.com. Závěry výzkumu publikoval prestižní vědecký žurnál Science.

Tým, ve kterém Melissa Millerová působí, se zaměřil na celou kaskádu procesů, jež předcházejí splynutí spermie s vajíčkem.

Mužské pohlavní buňky mají na povrchu svého bičíku tisíce speciálních receptorů, které musí být aktivovány pomocí ženského hormonu progesteronu uvolňovaného vajíčkem. To je nezbytné, aby spermie dokázala proniknout skrz jeho ochranný obal a oplodnit jej.

„V případě, že receptor nerozezná progesteron, měl by člověk být neplodný,“ dodala vědkyně s tím, že stejný mechanismus se pravděpodobně podílí na mužské neplodnosti. Spermie některých mužů se sice úspěšně dostanou až k vajíčku, ale už „neumějí“ do vajíčka proniknout, a k oplodnění tedy nedojde.

Látka, která spermie „vypne“ a zabrání jim dostat se dovnitř vajíčka, by pak mohla být užívána muži i ženami a fungovat jako „unisex“ antikoncepce. K jejímu případnému uvedení na trh bude ale ještě předcházet mnoho let vědeckého výzkumu.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Dlouhodobá antikoncepce je žádanější
  • Internet nenahradí dobrého gynekologa
LUDMILA HAMPLOVÁ, Autorka je spolupracovnice redakce

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!