Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Antikoncepční pilulka v Evropě slaví padesátku

Antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN/PRAHA Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci a v roce 1960 byl na trh v USA uveden první hormonální antikoncepční preparát. První zemí v Evropě, kde mohly ženy na lékařský předpis získat antikoncepční pilulku, se stalo 1. června 1961 západní Německo, kde firma Schering uvedla na trh přípravek Anovlar.

V Československu se stal prvním antikoncepčním hormonálním preparátem v roce 1965 domácí produkt Antigest, který byl ale v počátcích předepisován jen ženám se zdravotními problémy či s mnoha dětmi. Až do konce osmdesátých let převládaly tuzemské preparáty (dále například Neogest, Biogest), co do složení srovnatelné se západními přípravky. Dnes je škála přípravků nepřeberná a jejich uživatelek je v ČR nyní téměř milion; na celém světě užívá hormonální antikoncepci asi 100 milionů žen.

Výzkum začal u králíků
Za "otce" hormonální antikoncepce bývá považován rakouský lékař Ludwig Haberlandt, který ve 20. letech minulého století prováděl za tímto účelem pokusy na králících. Využil faktu, že v těhotenství organismus produkuje větší množství určitých hormonů. Právě na tomto principu je založena hormonální antikoncepce, která tyto hormony do těla dodává, čímž vysílá do mozku stejné signály jako těhotný organismus. Mozek pak působí na vaječníky a zastaví ovulaci (uvolnění zralého vajíčka).

K tématu


U zrodu první hormonální pilulky, amerického Enovidu, stáli v polovině 50. letech zdravotní sestra Margaret Sangerová, zakladatelka Americké ligy pro kontrolu porodnosti, a vědci Gregory Pincus, Min Chang a John Rock. V roce 1957 byla pilulka uvedena na trh jako lék menstruačních poruch. Následovalo ovšem několik soudních procesů, v nichž si ženy stěžovaly na vedlejší účinky, způsobené vysokým obsahem estrogenu.

Důležitý kalendář
Evropským průkopníkem se stal vlámský gynekolog Ferdinand Peeters, který pro německou firmu Schering vyvinul přípravek Anovlar. Ten na rozdíl od amerického Enovidu obsahoval mnohem méně hormonu, takže měl i mnohem méně vedlejších účinků. Přesto upadlo Peetersovo jméno v zapomnění. "Otec vedl gynekologické oddělení přední katolické nemocnice, a proto nechtěl přitahovat pozornost," vysvětlil v narážce na postoj katolické církve k antikoncepci nejstarší ze šesti Peetersových dětí.

K tématu

S praktickým vynálezcem v této oblasti přišla v roce 1964 také firma Schering, která na trh uvedla "kalendářové" balení Anovlaru, což usnadňuje užívání tabletek a upozorňuje na případné opomenutí jejich požití.

S dalším vývojem hormonální antikoncepce se podařilo téměř odstranit její vedlejší účinky, které se tak u současných preparátů vyskytují jen vzácně.

Podle odborníků převyšují její výhody. Tyto pilulky, jejichž přínosem je nižší počet potratů, tlumí projevy premenstruačního syndromu a zmírňují bolestivost menstruace, snižují riziko rakoviny dělohy, vaječníků i tlustého střeva, menší je s nimi i pravděpodobnost vzniku vaječníkových cyst, riziko zánětů dělohy a vejcovodů a pomáhají proti akné.

K tématu

Kuřačky, pozor
Ohrozit může hormonální antikoncepce silné kuřačky nad 35 let (vyšší riziko trombózy) a ženy s některými kardiovaskulárními nemocemi či chorobami jater. Vyvrátit se podařilo i mýty s ní spojené - že se po ní tloustne či po vysazení se hůře otěhotní.

Dnes má hormonální antikoncepce kromě tabletek i formu injekcí (podávaných po třech měsících), podkožních implantátů (nejvýše tříleté) či náplastí. Existují už i hormonální nitroděložní tělíska, z nichž se hormon uvolňuje v děloze a "šetří" tak játra (jako u náplastí a podkožních tyčinek).

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...