Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Antikoncepční pilulka v Evropě slaví padesátku

Antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN/PRAHA Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci a v roce 1960 byl na trh v USA uveden první hormonální antikoncepční preparát. První zemí v Evropě, kde mohly ženy na lékařský předpis získat antikoncepční pilulku, se stalo 1. června 1961 západní Německo, kde firma Schering uvedla na trh přípravek Anovlar.

V Československu se stal prvním antikoncepčním hormonálním preparátem v roce 1965 domácí produkt Antigest, který byl ale v počátcích předepisován jen ženám se zdravotními problémy či s mnoha dětmi. Až do konce osmdesátých let převládaly tuzemské preparáty (dále například Neogest, Biogest), co do složení srovnatelné se západními přípravky. Dnes je škála přípravků nepřeberná a jejich uživatelek je v ČR nyní téměř milion; na celém světě užívá hormonální antikoncepci asi 100 milionů žen.

Výzkum začal u králíků
Za "otce" hormonální antikoncepce bývá považován rakouský lékař Ludwig Haberlandt, který ve 20. letech minulého století prováděl za tímto účelem pokusy na králících. Využil faktu, že v těhotenství organismus produkuje větší množství určitých hormonů. Právě na tomto principu je založena hormonální antikoncepce, která tyto hormony do těla dodává, čímž vysílá do mozku stejné signály jako těhotný organismus. Mozek pak působí na vaječníky a zastaví ovulaci (uvolnění zralého vajíčka).

K tématu


U zrodu první hormonální pilulky, amerického Enovidu, stáli v polovině 50. letech zdravotní sestra Margaret Sangerová, zakladatelka Americké ligy pro kontrolu porodnosti, a vědci Gregory Pincus, Min Chang a John Rock. V roce 1957 byla pilulka uvedena na trh jako lék menstruačních poruch. Následovalo ovšem několik soudních procesů, v nichž si ženy stěžovaly na vedlejší účinky, způsobené vysokým obsahem estrogenu.

Důležitý kalendář
Evropským průkopníkem se stal vlámský gynekolog Ferdinand Peeters, který pro německou firmu Schering vyvinul přípravek Anovlar. Ten na rozdíl od amerického Enovidu obsahoval mnohem méně hormonu, takže měl i mnohem méně vedlejších účinků. Přesto upadlo Peetersovo jméno v zapomnění. "Otec vedl gynekologické oddělení přední katolické nemocnice, a proto nechtěl přitahovat pozornost," vysvětlil v narážce na postoj katolické církve k antikoncepci nejstarší ze šesti Peetersových dětí.

K tématu

S praktickým vynálezcem v této oblasti přišla v roce 1964 také firma Schering, která na trh uvedla "kalendářové" balení Anovlaru, což usnadňuje užívání tabletek a upozorňuje na případné opomenutí jejich požití.

S dalším vývojem hormonální antikoncepce se podařilo téměř odstranit její vedlejší účinky, které se tak u současných preparátů vyskytují jen vzácně.

Podle odborníků převyšují její výhody. Tyto pilulky, jejichž přínosem je nižší počet potratů, tlumí projevy premenstruačního syndromu a zmírňují bolestivost menstruace, snižují riziko rakoviny dělohy, vaječníků i tlustého střeva, menší je s nimi i pravděpodobnost vzniku vaječníkových cyst, riziko zánětů dělohy a vejcovodů a pomáhají proti akné.

K tématu

Kuřačky, pozor
Ohrozit může hormonální antikoncepce silné kuřačky nad 35 let (vyšší riziko trombózy) a ženy s některými kardiovaskulárními nemocemi či chorobami jater. Vyvrátit se podařilo i mýty s ní spojené - že se po ní tloustne či po vysazení se hůře otěhotní.

Dnes má hormonální antikoncepce kromě tabletek i formu injekcí (podávaných po třech měsících), podkožních implantátů (nejvýše tříleté) či náplastí. Existují už i hormonální nitroděložní tělíska, z nichž se hormon uvolňuje v děloze a "šetří" tak játra (jako u náplastí a podkožních tyčinek).

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.