11. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Argentina zakázala e-cigaretu, je prý neúčinná

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentina v pondělí zakázala komerční využití a reklamu na takzvanou elektronickou cigaretu. Státní agentura pro kontrolu léčiv a pochutin to zdůvodnila tím, že neexistuje žádný důkaz o její účinnosti, ani o její neškodnosti.

"Dovoz, distribuce, komerční využití a reklama ve všech formách na takzvané elektronické cigarety jsou zakázány," uvedla agentura ve svém komuniké.

Podle ní neexistuje žádný vědecký důkaz, který by opravňoval k tvrzení, že elektronická cigareta je prostředek k zastavení či omezení kouření, anebo že je zdravotně neškodná.

Jiné latinskoamerické země, jako například Uruguay, Kolumbie či Panama, už elektronickou cigaretu zakázaly dříve. Většina evropských zemí a USA naopak cigaretu nezakazují. Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 2008 před elektronickou cigaretou varuje, protože obsahuje chemické doplňky, které podle ní mohou být velmi toxické.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz