Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

'Autotransplantace zubu je alternativa k implantátu a levnější'

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy | foto: Shutterstock

Jak nahradit chybějící zub? Dříve existovala jediná možnost - nechat si vsadit implantát. Zatím ne zcela běžnou možností je ale také autotransplantace. "Je to unikátní metoda, kdy se zub, standardně nepotřebný zub moudrosti přenese na místo chybějícího zubu. Základním předpokladem je zcela zdravý zub, který budeme transplantovat.," říká v rozhovoru zubař Jan Stuchlík.

Lidovky.cz: začneme jednoduše. Co je autotransplantace zubu?
Autotransplantace zubu je unikátní metoda, kdy se zub, standardně nepotřebný třetí molár (tzv. zub moudrosti) přenese na místo chybějícího zubu. Základním předpokladem pro celou operaci je zcela zdravý zub, který budeme transplantovat.

Lidovky.cz: Jde tedy o něco jako implantát, ale z vlastních „zdrojů“?
Dalo by se to tak říct. Můžeme takto nahradit chybějící zub stejně jako v případě implantátu či jiné protetické náhrady. Vlastní zub zaručuje těsnější spojení krčku zubu a dásně, čímž se zajistí i přirozené tlakové vjemy při skusu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jaké jsou další výhody oproti klasickému implantátu?
Jedná se o alternativu implantologického řešení. Transplantovaný zub je tělu vlastní tkáň, takže bývá velmi dobře snášen. Pravděpodobnost, že by se zub neuchytil, je mizivá. Velkou výhodou je i fakt, že pokud zub v průběhu let selže, máme stále možnost přejít k variantě implantátu. Další výhodou může být i cena, která je nižší.

Lidovky.cz: Za jakou cenu se zákrok provádí? A na kolik vyjde klasický implantát?
Cena je velmi individuální a odvíjí se hned od několika faktorů. Záleží na tom, zda bude nutné zhotovit korunku či nikoliv. Takřka ve všech případech je nutné endodontické ošetření kořenových kanálků. Kalkulace se může pohybovat od 10 do 15 tisíc korun. Implantologické řešení se odvíjí od použitého materiálu a typu implantátu, průměrně se ale dostaneme na cenu kolem 25 tisíc korun za celý implantát včetně korunky.

Lidovky.cz: Jak probíhá zákrok a rekonvalescence?
Zákrok probíhá v lokální anestezii a je nutné oba kroky, tedy vybavení zdravého transplantátu a následnou transplantaci provést při jednom ošetření. Prvně se extrahuje třetí molár, a poté se vloží do místa chybějícího zubu, kde se zafixuje pomocí speciálních stehů. Zub zpravidla usazujeme trochu níž, aby nebyl přetěžován. Celý zákrok je dobré provádět co nejrychleji, zub by neměl být venku déle než dvacet minut. Zub pak potřebuje klid a nesmí se na něj kousat, aby se mohl dobře přihojit. Po dvou týdnech se stehy odstraní a zub můžeme považovat za zcela funkční.

Lidovky.cz: Co vše musí zub splňovat, aby mohl být transplantován?
Hlavně musí být zdravý. To je v případě autotransplantace zcela zásadní. Dále je potřeba, aby měl zub alespoň trochu vyvinutý kořen. Samotná korunka transplantovat nelze. Na druhou stranu v případě, že nejsou kořeny zcela dorostlé, není nutné endodontické ošetření.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.