Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Malé sci-fi ve vašich střevech. Jak můžete ovlivnit mikrobiom a pohlídat si „hodné“ bakterie?


Stav našeho mikrobiomu úzce souvisí s životním stylem. Ovlivňuje ho pohyb, spánek, duševní pohoda a samozřejmě strava. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Nálada, nemoci, duševní rovnováha, o tom všem se rozhoduje tak trochu bez nás. Jsme řízeni svým mikrobiomem. Můžeme ho ale ovlivnit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Je to taková malá sci-fi. Nejrůznější mikroorganismy (mikrobiota), jejichž je lidské tělo hostitelem, osidlují různá místa našeho organismu. Jako celku se jim říká mikrobiom. Může to být skupina zdraví prospěšných, ale naopak také patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v případě nerovnováhy, neboli dysmikrobie, naopak naše zdraví oslabují, až ohrožují. Pokud tato nerovnováha trvá déle, onemocníme.

Střevní výzvy

Je zřejmé, že zdravý mikrobiom je pro svého nositele velice důležitý. Chrání ho před infekcemi, napomáhá mnohým metabolickým procesům v těle, „ladí“ imunitní systém, ovlivňuje naši psychiku. Střeva jsou v první linii imunitního systému. Jsou neustále vystavována novým výzvám tím, co jíme a pijeme. Co se děje ve střevech, ovlivňuje dokonce i naši náladu. Se střevy se narodíme a to, jaká jsou, to záleží na dědičné informaci. Ovlivnit složení dobrých i zlých hostů v našich střevech – našeho mikrobiomu – však můžeme.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat