28. ledna 2010 15:24 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Běh naboso je přirozenější a zdravější, zjistili američtí vědci

Kondiční běh - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondiční běh - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Běhání naboso je přirozenější a znamená mnohem menší nápor na chodidla než běh v drahých a měkkých běžeckých botách. Tvrdí to americký vědec Daniel Lieberman ve studii, kterou otiskl časopis Nature.

Studie naznačuje, že lidské nohy byly stvořeny k tomu, aby běhaly bosé.

Běžci, kteří od malička běhali neobutí - například chlapci z keňské provincie Rift Valley známí svými vytrvaleckými schopnostmi - většinou při běhu na zemi našlapují na přední část chodidla. U toho zůstávají, i když si nazují boty.

Naopak lidé, kteří byli vždy navyklí na měkkou stélku sportovní obuvi, obvykle došlapují na paty. Lieberman zjistil, že už při došlapu chodidlo zatěžují vahou celé nohy, která tvoří sedm procent hmotnosti těla. To je třikrát větší zátěž než u bosých běžců.

Podle Liebermana je to totéž, jako kdyby jim někdo tloukl kladivem do pat.

Vědec tvrdí, že "způsob, jakým běhají bosí běžci, je víceméně nenárazový".

Vědec ale odrazuje od toho, aby lidé náhle měnili své boty za takové, které imitují běh naboso. Pokud rychle změníte způsob běhu, "s velkou pravděpodobností se zraníte", varuje expert.

ČTK, Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.