Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Když chybí pohyb, trpí tělo i mysl. Univerzální rada na bolest kloubů však není

Bolest kloubů(ilustrační foto) foto: Shutterstock

Klouby, svaly a šlachy jsou úzce spjaty s velice důležitou lidskou vlastností a potřebou – pohybem. Když chybí, trpí celé tělo i mysl. I bolesti posledních kloubů na prstech rukou jsou pro nás velmi omezující.
  12:00

Jako ortoped se s bolestí kloubů setkávám u svých pacientů denně a u každého řeším otázku, jak bolesti tohoto člověka zbavit. Univerzální recept totiž není. V poslední době se ale objevují i méně známé možnosti, jak léčit kloubní obtíže.

Kloub či bolestivý sval je možno ošetřit pomocí kinesiotapingu – nalepení speciální bavlněné pásky na přesně určená místa přesně určeným tahem, což umožní správnou funkci postiženého svalu a zajistí zachování pohybu i výkonnosti. U kloubů, jež bolí kvůli artróze, můžeme použít injekci kyseliny hyaluronové, která zajistí „omlazení“ chrupavky a zlepšení pohybu.

Co dělat, když vás bolí klouby. Kdy už je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

Její alternativou je ACP – autologní krevní plazma. Část vlastní odebrané a zcentrifugované krve se vpraví injekčně k místu bolesti nebo do kloubu. Působí proti bolesti, ale jsou i odborné práce, které poukazují na využití růstových faktorů a protizánětlivé účinky této léčby.

Novinky se ale vyskytují i v případě operační léčby. U nás ošetřujeme akutní úrazy vazů, například v koleni, do šesti týdnů metodou zvanou Internal Brace. Spočívá v sešití poškozeného vazu a jeho vyztužení „vnitřní ortézou“. Umožní pacientovi návrat k plné aktivitě již za jeden až dva měsíce.

Alternativou k artroskopickému ošetření kloubu je nyní nanoskopie. Do kloubu se díváme kamerou velikosti injekční jehly a ošetřujeme struktury miniaturními nástroji.

Na bolest kloubů pomůže kolagen, užívejte ho s vitamínem C. Expertka radí, který koupit a jak ho užívat

Toto ošetření lze provést i v místním umrtvení a při operaci si s pacientem povídat a na obrazovce mu ukazovat, co se v jeho koleni děje. Díky tomu, že se vyhneme celkové anestezii, může pacient i ze sálu odejít sám a po svých.

Metod léčby kloubů je tedy celá řada a je třeba po konzultaci s vaším lékařem volit tu, která vás nejlépe zbaví bolesti a bude mít nejméně nežádoucích účinků.

Autor působí na ortopedickém oddělení Litomyšlské nemocnice, NPK a. s.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...