Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bolest zad může značit kostní metastázy, varuje lékařka

Zdraví

  6:36
Za banálním problémem se může skrývat vážné onemocnění, říká docentka Jana Prausová, přednostka onkologické kliniky 2. LF UK a FN v Motole.
Bolest zad

Bolest zad foto: Shutterstock

LN Jaké varovné příznaky by nás měly nasměrovat k lékaři kvůli podezření na výskyt kostních metastáz?
Nedá se jednoznačně říci, že existují specifické bolestivé příznaky pro výskyt kostních metastáz. Bolesti mohou být stejně nenápadné, jako když vás bolí za krkem nebo záda při námaze. Toto je nebezpečné úskalí, protože za banálním problémem se může skrývat velmi vážné onemocnění. Proto je důležité bolest nepodceňovat. Prvotním signálem by měla být délka trvání. Pokud bolest po dvou třech dnech odezní, tak to asi nebylo nic závažného, ale dlouhodobá bolest jednoho místa už může představovat problém. Varovným znamením může být také to, že se člověk necítí dobře, ztrácí chuť k jídlu, hubne, potí se a celkově se potýká s tělesnou slabostí. Kostní metastázy se týkají celé řady rakovinných onemocnění a nelze s určitostí vymezit rizikovou skupinu ani podle věku. Proto by bolesti neměl podceňovat ani mladší člověk.

LN První cesta nemocného člověka nevede ke specialistovi, ale k obvodnímu lékaři. Jak by měl postupovat?
Většina obvodních lékařů při dlouhodobějších problémech svého pacienta neváhá navrhnout další vyšetření u specialistů. Vzhledem ke komplikovaným příznakům není mnohdy snadné onemocnění kostními metastázami rozpoznat. Tento druh nádorů se nejčastěji diagnostikuje pomocí rentgenu, proto je důležité navštívit specialisty – ortopeda nebo neurologa – a vyžádat si rentgenový snímek. Neznamená to, že každá bolest musí znamenat vážné onemocnění kostními metastázami. Ale pokud se situace dlouhodobě nelepší, je třeba navštívit specialisty, protože včasné odhalení kostních metastáz je klíčové pro úspěch následné léčby.

LN U jakých onkologických onemocnění dochází nejčastěji kmetastazování do kostí?
Nádory kostí a kostní dřeně jsou relativně vzácné, tvoří přibližně jedno procento ze všech nádorů u dospělých lidí a typické jsou spíše pro mladší populaci. Oproti tomu sekundární rakovina kostí, tedy kostní metastáza, má podstatně častější výskyt. Nejčastěji do kostí metastazují nádory mnohočetného myelomu, prostaty, prsu, plic a ledvin. U těchto onemocnění současně může být kostní metastáza objevena dříve, než je odhalena původní rakovina, která ji způsobila

LN Přibývá pacientů, kteří se s touto komplikací musejí potýkat?
V souvislosti s nárůstem počtu nemocných s primárním rakovinným onemocněním narůstá i počet pacientů s kostními metastázami. Podle údajů České onkologické společnosti více než tři čtvrtiny pacientů se zhoubným nádorem umírá s postižením kostry. Ve 20 až 30 procentech případů rakoviny prsu se první metastázy objevují v kostech. Z pacientek, které na nemoc umírají, má více než 80 procent kostní metastázy. Kostní postižení je současně přítomné až u 75 procent pacientů, kteří zemřou na rakovinu prostaty.

LN Jaké další zdravotní komplikace hrozí?
Pacientovi hrozí až zlomenina obratle s výraznou bolestivostí a omezením pohyblivosti. Dotyčný pak často stráví zbytek života na invalidním vozíku odkázán na pomoc okolí. Pokud se ale onemocnění odhalí včas, dokáže současná medicína zachovat hybnost v plném rozsahu bez omezení. Specializuje se na to například Spondylochirurgické oddělení ve Fakultní nemocnici Motol, ale i další pracoviště v jiných nemocnicích v České republice.

LN Kde se kostní nádory vyskytují nejčastěji?
Kostní metastázy se mohou objevit v jakékoliv kosti, ale nejčastěji se vyskytují v oblasti pánve a páteře.

Bolest zad (ilustrační foto)

LN Co je vlastně způsobuje?
Kostní metastázy jsou způsobeny průvodní schopností nádoru uvolňovat nádorové buňky do krevního oběhu a touto cestou jsou nádorové buňky dopraveny do kostí. Kost je dynamická tkáň, která po celou dobu života prochází neustálými obměnami. Za normálních podmínek je kostní tkáň průběžně odbourávána, zároveň s tím se opětovně tvoří kost nová. V případě, že je kost napadena nádorovými buňkami, je tato rovnováha narušena. V souvislosti s usídlením a množením nádorových buněk je zvýšeno odbourávání kostní tkáně, protože rostoucí nádor má zvýšené nároky na prostor. Množení nádorových buněk pak může vést až k destrukci kostní tkáně.

LN Existuje účinná prevence a léčba?
Stále platí, že zdravý životní styl je pro člověka základní prevencí jakéhokoliv onemocnění. V případě kostních metastáz ale dosud neznáme faktor, který rozvoj choroby spouští. Proto je nejlepší prevencí vzniku kostních metastáz včasná diagnóza zhoubného rakovinného onemocnění. Platí jednoduché pravidlo – podaříli se zjistit rakovinu v raném stádiu, může započatá léčba předejít rozšíření metastáz do kostí. Pokud již kostní metastázy vzniknou, nasazuje se v současnosti biologická léčba v kombinaci s další terapií podle konkrétní diagnózy pacienta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!