Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi se v kouření řadí k evropskému průměru, Slováci fajčí nejméně

Cigaretové nedopalky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigaretové nedopalky (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Typický český kuřák vykouří podle aktuálního průzkumu Eurobarometru denně přes 14 cigaret. Z 27 členských zemí je podíl kuřáků v české populaci 12. nejvyšší. Oproti tomu na Slovensku je podíl kuřáků téměř nejnižší v celé EU.

Přestat kouřit jim pomáhá projekt Evropské komise Ex-kuřáci jsou nezastavitelní. Novinářům to za tento projekt sdělila Jana Martinková. Rizika kouření připomene ve čtvrtek Mezinárodní nekuřácký den.

"Téměř tři miliony lidí v ČR, tedy 29 procent, jsou pravidelnými kuřáky. To Česko ve srovnání s dalšími 26 státy EU řadí na dvanáctou příčku. Na prvních třech místech jsou Řekové se 40 procenty a Bulhaři s Litevci, v každé z těchto zemí kouří 36 procent obyvatel," upřesnila.

ČTĚTE TAKÉ:

V průzkumu pro Evropskou komisi odpovídalo 27.000 Evropanů. Vyšlo z něj, že v EU je v průměru 28 procent kuřáků, nejohroženější jsou mladí lidé od 15 do 24 let, kouří jich 29 procent. Nejvíc kuřáků je v zemích východní a jižní Evropy. Naopak nejméně kuřáků je ve Švédsku, 13 procent, a v Portugalsku a na Slovensku, v obou zemích kouří 23 procent lidí.

Průměrný kuřák vykouří denně 14,2 cigarety

Častějšími kuřáky jsou podle průzkumu muži, kterých kouří 32 procent, žen pak necelá čtvrtina, 24 procent. Častěji také kouří lidé s manuálním zaměstnáním, podnikatelé a nezaměstnaní, mezi nimiž je 49 procent kuřáků.

Hodně kuřáků je mezi lidmi s nižším vzděláním, nejméně kuřáků je mezi důchodci, jen 17 procent. Průměrný kuřák v EU vykouří denně 14,2 cigarety, Češi tak jsou na evropském průměru. Vedou Kypřané, kteří každý den vykouří 20,5 cigarety.

Největší šance přestat je tam, kde stát hradí odvykací léčbu

Eurobarometr také zkoumal, jak velká je pravděpodobnost, že kuřák v dané zemi přestane kouřit. Zjistil, že největší šanci mají obyvatelé ze severu Evropy - 80 procent kuřáků se o to snažilo v Dánsku a Velké Británii, kde stát odvykací léčbu plně hradí, 75 procent ve Švédsku a Nizozemsku. Nejméně lidí se snažilo přestat kouřit v Bulharsku, 36 procent, Rakousku, 37 procent, a Řecku, 39 procent.

Na prvním místě důvodů pro nekouření uvedli lidé ve všech zemích EU kromě dvou zdraví. Jen v Bulharsku a na Slovensku uvedli na prvním místě vysokou cenu cigaret.

Projekt Ex-kuřáci jsou nezastavitelní lidem radí a motivuje je prostřednictvím internetové aplikace iCoach. V současné době je v něm registrováno přes 200.000 lidí, je mezi nimi také 9000 Čechů.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...