Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko má nejvíce případů encefalitidy v EU

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Suverénně na negativním prvním místě v rámci EU je Česko v posledních deseti letech v počtu případů klíšťové encefalitidy. Loni onemocnělo 861 lidí, zemřelo pět. Více případů z všech evropských zemí registruje jen Rusko.

Očkována přitom je necelá pětina obyvatel, řekl odborný garant očkovacích center docent Rastislav Maďar, který se ve čtvrtek a v pátek účastní ve Vídni jednání odborníků z 20 zemí o klíšťové encefalitidě.

Klíště

V Rakousku, kde je výskyt této infekce nízký, se podle Maďara blíží proočkovanost obyvatel k 90 procentům. "Hlavním tématem setkání, na němž jsou i zástupci Česka a Slovenska, je nalezení způsobu, jak zastavit rozšiřování rizikových oblastí této nebezpečné infekce a nárůst počtu onemocnění," uvedl Maďar.

Česká data podle něj ukazují jen "špičku ledovce". Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Sledují se také počty úmrtí. Oproti roku 2010 stoupl loni v ČR počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o 46 procent. Více případů než Česko má jen Rusko, které registruje vysoký výskyt nemoci na Sibiři.

injekce - ilustrační foto

V současné době se podle Maďara vyskytuje klíšťová encefalitida na území 19 evropských států, čím dál častější však jsou infekce od klíšťat u Evropanů, kteří tráví letní dovolenou v rizikových oblastech. "Tím způsobem se například obyvatelé Nizozemska nebo Francie už v minulosti nakazili v Rakousku, Německu nebo v Česku," uvedl Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

To je podle něj varováním pro ty obyvatele ČR, kteří bydlí v méně zasažených oblastech a dovolenou tráví v místech s větším výskytem klíšťat. Maďar zdůraznil, že preventivní vakcinace je jedinou spolehlivou ochranou.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!