3. února 2012 9:33 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Česko má nejvíce případů encefalitidy v EU

Klíště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Suverénně na negativním prvním místě v rámci EU je Česko v posledních deseti letech v počtu případů klíšťové encefalitidy. Loni onemocnělo 861 lidí, zemřelo pět. Více případů z všech evropských zemí registruje jen Rusko.

Očkována přitom je necelá pětina obyvatel, řekl odborný garant očkovacích center docent Rastislav Maďar, který se ve čtvrtek a v pátek účastní ve Vídni jednání odborníků z 20 zemí o klíšťové encefalitidě.

Klíště

V Rakousku, kde je výskyt této infekce nízký, se podle Maďara blíží proočkovanost obyvatel k 90 procentům. "Hlavním tématem setkání, na němž jsou i zástupci Česka a Slovenska, je nalezení způsobu, jak zastavit rozšiřování rizikových oblastí této nebezpečné infekce a nárůst počtu onemocnění," uvedl Maďar.

Česká data podle něj ukazují jen "špičku ledovce". Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Sledují se také počty úmrtí. Oproti roku 2010 stoupl loni v ČR počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o 46 procent. Více případů než Česko má jen Rusko, které registruje vysoký výskyt nemoci na Sibiři.

injekce - ilustrační foto

V současné době se podle Maďara vyskytuje klíšťová encefalitida na území 19 evropských států, čím dál častější však jsou infekce od klíšťat u Evropanů, kteří tráví letní dovolenou v rizikových oblastech. "Tím způsobem se například obyvatelé Nizozemska nebo Francie už v minulosti nakazili v Rakousku, Německu nebo v Česku," uvedl Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

To je podle něj varováním pro ty obyvatele ČR, kteří bydlí v méně zasažených oblastech a dovolenou tráví v místech s větším výskytem klíšťat. Maďar zdůraznil, že preventivní vakcinace je jedinou spolehlivou ochranou.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.