Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Česko už je za vrcholem chřipkové epidemie, říká hygienik

Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PRAHA - Česko je podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty zřejmě už za vrcholem chřipkové epidemie, tento týden poprvé klesla celková nemocnost. Počty akutních respiračních onemocnění klesly oproti předchozímu týdnu o 3,4 procenta, chřipek o 4,3 procenta.
  16:36

Závažné případy stále jsou, od počátku epidemie zemřelo 68 lidí z 350, kteří museli být s komplikacemi léčeni v nemocnici.

ČTĚTE TAKÉ:

"V současné situaci se zdá, že došlo k zastavení nárůstu epidemie. Zřejmě tedy jsme těsně za jejím vrcholem. Pokles je ve většině krajů a ve všech věkových skupinách," uvedl Valenta. Na 100 000 obyvatel bylo tento týden 1756 případů onemocnění.

Hlavní hygienik podotkl, že nelze odhadnout "úplně na sto procent", jak se bude chřipkový virus dál chovat, nicméně ve srovnání s předcházejícími epidemiemi se podle něj zdá, že průběh by už mohl zůstat sestupný.

Národní referenční laboratoř pro chřipku pokračuje v prověřování vzorků od pacientů, zhruba v polovině potvrzuje přítomnost chřipkového viru. Dominuje nadále kmen A(H1N1), nicméně během pátého a šestého týdne stouply počty onemocnění způsobené kmenem A(H3N2). Typ B je méně četný.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!