Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceme umírat doma, podaří se to jen někomu

Zdraví

  7:00
Jen málokomu z Čechů se podaří doma strávit poslední týdny svého života. Přitom doma by si přálo zemřít 78 procent lidí, 88 procent je také ochotno se o své blízké postarat a rovněž stejný počet zdravotníků považuje domácí prostředí za nejlepší místo pro umírající pacienty.
Umírání v nemocnici (ilustrační foto)

Umírání v nemocnici (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, která ho vypracovala pro hospicové občanské sdružení Cesta domů. Podle něj by 69 procent lidí chtělo mít kolem sebe na konci života rodinu a 45 procent partnera, zdravotníky by se rádo obklopilo pět procent občanů.

Analytici v této souvislosti ale zdůraznili, že státní legislativa zatím neumožňuje hradit takzvanou mobilní paliativní péči, tedy domácí hospice, kde v týmu pracuje lékař. Díky této péči by přitom většina pacientů nemusela být v nemocnici. "Podpora rodiny v péči o umírajícího blízkého je ze strany státu rovněž velmi nízká, chybí například pracovní volno, pružnější systém finanční pomoci atd.," uvedl průzkum.

Umírání v nemocnici (ilustrační foto).

Lidé podle něj tak nejčastěji umírají v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), domovech důchodců, v nemocnicích a dalších obdobných zařízeních.

Nejvíce se bojíme bolesti

Přitom 69 procent dotázaných uvedlo, že si nepřeje zemřít v LDN, o nemocnici to prohlásilo 45 procent lidí a o hospici 42 procent. V domácím prostředí nechce umírat 15 procent Čechů.

Na umírání se podle průzkumu lidé nejvíce bojí bolesti, což uvedlo 46 procent dotázaných, polovina lidí si smrt spojuje se ztrátou důstojnosti a soběstačnosti, pro 35 procent je těžké i odloučení od blízkých. Devadesát procent zdravotníků a 77 procent populace je přesvědčeno, že o smrti a konci života se ve společnosti dostatečně nemluví.

Podle průzkumu je zřejmé, že lidé vědí, že je možné končit život dobře a doma, což berou vážně i zdravotníci. Lidé jsou rovněž ochotni se do péče o umírající blízké zapojit a pokládají to za dobré. Domácích hospiců je ale málo, nemají legislativní podporu a pojišťovny jejich péči nehradí, uvedli autoři průzkumu.

Na druhou stranu podle nich za poslední roky přibylo hospiců, tedy zařízení, v nichž se pracovníci starají o nevyléčitelně nemocné a umírající. Umírají v nich čtyři procenta lidí. Kladně je hodnotí i zdravotníci. Občané ale mají o hospici stále "mlhavé" představy, řadí si ho k nemocnici.

Průzkum se uskutečnil v červenci a zúčastnily se ho dvě skupiny dotázaných: 1006 zdravotníků a za obecnou populaci 1095 lidí starších 15 let.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat