Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Chceme umírat doma, podaří se to jen někomu

Zdraví

  7:00
Jen málokomu z Čechů se podaří doma strávit poslední týdny svého života. Přitom doma by si přálo zemřít 78 procent lidí, 88 procent je také ochotno se o své blízké postarat a rovněž stejný počet zdravotníků považuje domácí prostředí za nejlepší místo pro umírající pacienty.
Umírání v nemocnici (ilustrační foto)

Umírání v nemocnici (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, která ho vypracovala pro hospicové občanské sdružení Cesta domů. Podle něj by 69 procent lidí chtělo mít kolem sebe na konci života rodinu a 45 procent partnera, zdravotníky by se rádo obklopilo pět procent občanů.

Analytici v této souvislosti ale zdůraznili, že státní legislativa zatím neumožňuje hradit takzvanou mobilní paliativní péči, tedy domácí hospice, kde v týmu pracuje lékař. Díky této péči by přitom většina pacientů nemusela být v nemocnici. "Podpora rodiny v péči o umírajícího blízkého je ze strany státu rovněž velmi nízká, chybí například pracovní volno, pružnější systém finanční pomoci atd.," uvedl průzkum.

Umírání v nemocnici (ilustrační foto).

Lidé podle něj tak nejčastěji umírají v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), domovech důchodců, v nemocnicích a dalších obdobných zařízeních.

Nejvíce se bojíme bolesti

Přitom 69 procent dotázaných uvedlo, že si nepřeje zemřít v LDN, o nemocnici to prohlásilo 45 procent lidí a o hospici 42 procent. V domácím prostředí nechce umírat 15 procent Čechů.

Na umírání se podle průzkumu lidé nejvíce bojí bolesti, což uvedlo 46 procent dotázaných, polovina lidí si smrt spojuje se ztrátou důstojnosti a soběstačnosti, pro 35 procent je těžké i odloučení od blízkých. Devadesát procent zdravotníků a 77 procent populace je přesvědčeno, že o smrti a konci života se ve společnosti dostatečně nemluví.

Podle průzkumu je zřejmé, že lidé vědí, že je možné končit život dobře a doma, což berou vážně i zdravotníci. Lidé jsou rovněž ochotni se do péče o umírající blízké zapojit a pokládají to za dobré. Domácích hospiců je ale málo, nemají legislativní podporu a pojišťovny jejich péči nehradí, uvedli autoři průzkumu.

Na druhou stranu podle nich za poslední roky přibylo hospiců, tedy zařízení, v nichž se pracovníci starají o nevyléčitelně nemocné a umírající. Umírají v nich čtyři procenta lidí. Kladně je hodnotí i zdravotníci. Občané ale mají o hospici stále "mlhavé" představy, řadí si ho k nemocnici.

Průzkum se uskutečnil v červenci a zúčastnily se ho dvě skupiny dotázaných: 1006 zdravotníků a za obecnou populaci 1095 lidí starších 15 let.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...