2. června 2009 17:02 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chcete žít déle, ožeňte se s mladší ženou

Polibek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polibek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Pokud se muž ožení s mladší ženou, má větší šanci dožít se vyššího věku. Zjistili to vědci z německého Institutu Maxe Plancka. Když si například muž vezme o 15 až 17 let mladší partnerku, o 20 procent se tím sníží šance, že zemře předčasně. U žen toto pravidlo však neplatí.

Pro ženy to však neplatí a čím větší je věkový rozdíl mezi manželi, tím kratší život ženě hrozí, tvrdí výzkumníci. Pojme-li muž za manželku ženu o sedm až devět let mladší, sníží tím údajně riziko své předčasné smrti o 11 procent. Naopak, pokud se ožení se starší partnerkou, zvyšuje tím podle německých vědců pravděpodobnost, že se nedožije vysokého věku.


U žen, které si přivedou k oltáři muže staršího nebo mladšího o sedm až devět let, je podle expertů o 20 procent vyšší riziko, že zemřou předčasně.

Tato hrozba ze zvyšuje na 30 procent u výběru mužského protějšku staršího o 15 až 17 let, píše deník.

Pracovníci institutu svůj výzkum opírají o údaje o úmrtnosti v celé dánské populaci v letech 1990 až 2005. Čísla týkající se mužů podle nich mohou být důsledkem přirozeného výběru, podle něhož jen ti nejzdravější a nejúspěšnější starší muži jsou schopní zaujmout mladší partnerky.

"Jiná teorie tvrdí, že mladší ženy budou lépe pečovat o muže, a proto on bude žít déle," uvedl mluvčí institutu Sven Drefahl. V Evropě se muži žení s partnerkami v průměru o tři roky mladšími, než jsou oni sami.

ČTK