Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chladný vzduch v autě by neměl mířit k hlavě

Zdraví

  6:15
Klimatizace patří mezi standardní vybavení moderního automobilu. Jestliže však přináší zdravotní rizika, může řidiče napadnout, zda ji má vůbec využívat. Docent Rastislav Maďar je rozhodně zastáncem využívání klimatizace v autě.
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Tepelná pohoda je pro řidiče důležitá. Ve velkém horku klesá krevní tlak, dochází k dehydrataci, a to má negativní vliv na jeho pozornost. Vzduch proudící z otevřeného okna může navíc způsobit i oční nebo ušní problémy,“ upozorňuje ostravský epidemiolog. Podle jeho názoru také není důležité, jestli je klimatizace manuální, či automatická. „Pokud umí řidič s klimatizací správně pracovat, tedy nemá v autě v zimě vedro a naopak v létě přílišné chladno, je to v podstatě jedno,“ říká docent Maďar.

Nastavená teplota se má měnit

Jak má řidič s klimatizací zacházet, aby se nedostal do zdravotních problémů? „Měl by se dodržet stejný princip, jaký platí pro klimatizování místností. Tedy na začátku dodržet rozdíl nejvíce pět stupňů Celsia oproti vnější teplotě a až postupně teplotu snižovat do pocitu osobního komfortu. Určitě by také neměla foukat silným proudem vzduchu ani přímo na hlavu či krk,“ doplňuje Rastislav Maďar.

Čištění je nezbytné

A stejně jako je nutné čistit klimatizaci, která nám osvěžuje obytné místnosti, je nezbytností i čistota klimatizace v našem autě. Hlavně po zimním období může být zanesena například bakteriemi a plísněmi a rozfoukávání jimi „obohaceného“ vzduchumůže být nebezpečné našemu zdraví.

Vyčištění klimatizace můžeme svěřit autoservisu, ale zvládneme to i sami. Koupíme si nový klimatizační filtr. Pak vyjmeme stávající filtr klimatizace a důkladně vyčistíme prostor, kde je umístěn. K tomu je určen speciální sprej. Jeho prodlouženou vstřikovací část použijeme k dezinfekci pokud možno všech částí klimatizace. Po čtvrthodině auto nastartujeme a necháme běžet klimatizaci na plný výkon asi na dvacet minut. Nemusíte se bát, že pak budete cítit z klimatizace či topení nevábný zápach, tyto sprejem většinou lehce voní. Ale pokud by tato vůně někomu nebyla milá, může nechat auto na hodinku nechat dveřmi větrat. Po vyvětrání do auta namontujeme nový filtr klimatizace a jsme hotovi.

Ačkoli odborníci zdůrazňují výměnu filtru klimatizace na jaře, kuřáci, alergici nebo lidé trpící astmatem by jejměli čistit pro jistotu také na podzim. Anebo prostě tehdy, když z ní po jejím spuštění cítí nelibý zápach.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat