Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chodíte-li do práce nemocní, vymstí se vám to

Zdraví

  15:09
STOCKHOLM - Lidé, kteří i v nemoci chodí do práce, v budoucnu patrně stráví víc dní na nemocenské než jejich kolegové, kteří jakmile ochoří, ihned ulehnou do postele. Tak to alespoň vidí studie švédských vědců.

Nachlazení foto: Sandoz

Badatelé ze stockholmského vědeckého ústavu Karolinska Institutet zjistili, že zaměstnanci, kteří často chodí do práce, ačkoli se cítí nemocní (jev nazývaný "přítomnost v nemoci"), mají později kvůli onemocnění častější absence.

Podle šéfa týmu autorů studie Gunnara Bergströma toto zjištění nasvědčuje tomu, že opatření s cílem snížit pracovní absence by mohla mít nechtěně zcela opačný efekt. Ukazuje prý také, že oprávněná nemocenská je pro zaměstnavatele přínosem.

"Odrazování zaměstnanců od neschopenky, jsou-li opravdu nemocní, by mohlo vést k tomu, že budou chodit do práce za každou cenu, což může mít neblahé důsledky," myslí si Bergström.

"Tento fakt podtrhuje závažnost 'přítomnosti v nemoci' při hodnocení takových zásahů a při zvažování jejich dopadu v dlouhodobé perspektivě." Vědecká práce, zveřejněná v červnovém vydání odborného časopisu Journal of Occupational and Environmental Medicine, vycházela z výsledků sledování dvou skupin pracujících - asi 3750 zaměstnanců veřejného sektoru (převážně žen) a 2500 zaměstnanců soukromého sektoru (převážně mužů). V prvním roce výzkumu mělo deset procent pracovníků veřejného sektoru a 13 procent pracovníků soukromého sektoru více než pět dní přítomnosti v nemoci.

V případě těchto lidí bylo riziko, že v následujícím roce promeškají kvůli onemocnění více než 30 dní, o 50 procent vyšší než u zaměstnanců, kteří strávili nemocní na pracovišti méně dní.

Podle Bergströma nedávné studie ukázaly, že "přítomnost v nemoci" je běžná, přičemž většina pracujících přiznala, že alespoň občas chodí do práce nemocní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!