Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cigarety by měly ještě zdražit. Cena odradí děti, míní lékařka

Cigarety (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna zvýšila daň z cigaret. Krabička tak může podražit až o čtyři koruny. Podle Evy Králíkové, internistky Centra pro závislé na tabáku 1.LF UK a VFN, to ale nestačí. „Vysoká cena cigaret je nejúčinnější prevencí kouření: děti jsou na ni nejcitlivější. Aby to mělo významný dopad, musela by se cena zvýšit o několik desítek korun za krabičku,“ tvrdí.

Lidovky.cz: Myslíte, že aktuální zdražení cigaret ovlivní počet kuřáků v Česku?
Vysoká cena cigaret je nejvýznamnějším kamínkem komplexní mozaiky kontroly tabáku. Proto je takový odpor proti zvyšování daní ze strany výrobců cigaret. Tedy stručně řečeno, ano. Problém ale je, že u nás teď tabákové firmy při zvyšování daní zároveň snižují své ceny, takže i při vyšší dani se cena pro kuřáka nemusí ani změnit, zisk výrobců je zřejmě stále dostatečný.

Lékařka Eva Králíková.

Lékařka Eva Králíková.

Lidovky.cz: Kolik lidí podle vás kvůli ceně přestane kouřit?
Úbytek kuřáků asi nebude významný. Vysoká cena cigaret je především nejúčinnější prevencí kouření: děti jsou na ni nejcitlivější. Aby to mělo skutečně významný dopad, musela by se cena zvýšit o několik desítek korun za krabičku. Dokud krabička nestojí několikanásobně víc než dnes, za méně prodaných cigaret s vyšší daní stát vybere více peněz do státního rozpočtu. Jediný, kdo prodělá, je tabákový průmysl. Jeho představitelé se musejí srdečně smát, když slyší naše politiky opakovat své nesmysly - ekonomové tomu říkají tabákonomika. Ptejte se poslanců a senátorů a ministerstva financí, proč nechtějí zvýšit daně víc než jen na minimum EU.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Zvýší se po zdražení počet lidí, kteří se obracejí na odborníky, aby jim poradili, jak přestat kouřit?
Cena cigaret jasně souvisí s pokusy se jich zbavit, tedy přestat kouřit. Ale u nás bohužel pořád většina kuřáků neví, že pokud se jim nedaří přestat, mohou se obrátit na svého lékaře, lékárníka nebo některé z center pro závislé na tabáku. Naše centrum má třeba plno stále, tedy nečekám nějakou změnu. A kromě toho nyní diskutované “až 4 koruny za krabičku” jsou jen vyrovnáním kurzu eura ke koruně. Zdražení by mělo být mnohem výraznější.

Lidovky.cz: Jak podle vás dnešní cena cigaret nízká nebo vysoká? 
Nechť si čtenáři odpoví sami: Za dnešní průměrný plat si kuřák koupí nejméně jedenapůlnásobné množství cigaret než v době před 25 lety.

Lidovky.cz: Kolik si myslíte, že by měla stát krabička cigaret, aby to mělo velký vliv na úbytek kuřáků?
Aby byla stejně dostupná vzhledem k průměrnému platu jako před 20 lety, tedy - dvakrát tolik co teď.

Lidovky.cz: Uvítala byste osobně další zdražení cigaret?
Zdražení bych pochopitelně vítala. Vyčlenit určitou část tabákových daní na prevenci a léčbu závislosti na tabáku může také být jednoduchý způsob, jak si kuřáci zaplatí léčbu, nikdo pak nemusí sledovat, kdo kouří nebo přestal, platí ten, kdo cigarety kupuje. Myslíte-li současné vyrovnání ceny s ohledem na vyrovnání kurzu koruny vůči euru, není na tom nic k oslavám, jinak to nešlo.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...