Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
30. března 2017 6:31 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Cigarety zhoršují i psychický stav. Kuřáci trpí depresemi častěji

Kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Když přestanu kouřit, zhorší se mi deprese. Tento škodlivý mýtus se nedávno podařilo spolehlivě vyvrátit i českým odborníkům.

Mezi pacienty trpícími psychickými poruchami je třikrát více kuřáků než v běžné populaci. „Ve srovnání s ostatními vykouří více cigaret a jsou výrazněji závislí nejen na nikotinu, ale i na dalších drogách,“ uvádí předseda Psychiatrické společnosti docent Martin Anders z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

„Nemoci způsobené kouřením jsou přitom nejčastější příčinou jejich úmrtí.“ V průměru ztrácejí právě tito pacienti ve srovnání s nekuřáky kolem dvou desítek let života. Ve srovnání s předchozími lety se přitom stále více lidí léčí u psychiatra.

Tabák není lék

Příčin, proč právě tito lidé kouří víc než běžná veřejnost, je hned několik. Nejspíš to souvisí už s jejich životním stylem, pro který je velice často charakteristická pasivita, ztráta vůle a nechuť měnit zavedené zvyky.

Pacienti s psychotickými poruchami také až donedávna velice často uváděli, že cigareta jim pomáhá překonávat nepříjemné následky léčby. Nikotin totiž příznivě působil na některá centra v mozku, která přímo ovlivňovala míru nežádoucích účinků podávaných léků. V současné době však většina českých pacientů již užívá modernější preparáty, které mají nežádoucích účinků podstatně méně. A tak se stále častěji hovoří spíše o negativním působení nikotinu na zdraví těchto pacientů. Přibližně před patnácti lety vědci zjistili, že u lidí s duševními chorobami dochází ke změnám v novotvorbě neuronů. A kouření má právě na tento proces velmi negativní vliv. Stejně tak nepříznivě ovlivňuje také metabolismus léků.

„U kuřáků musí proto vždy lékař vzít v úvahu, zda neupravit medikaci,“ upozorňuje docent Anders. „Jestliže ale člověk s depresivní poruchou přestane kouřit, pak to má prakticky stejný vliv, jako když mu lékař podává antidepresiva.“ A právě deprese se přitom v České republice dostaly v současnosti na první místo v žebříčku psychiatrických diagnóz. Mnozí kuřáci věří mýtu, že když přestanou s cigaretami, upadnou do deprese. Čeští odborníci však nedávno spolehlivě prokázali, že opak je pravdou.

„Výzkum u nás probíhal od roku 2008 a zapojilo se do něj 4000 pacientů-kuřáků,“ říká Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Byli mezi nimi lidé, kteří zatím depresivní poruchou netrpí, ale také ti, kteří mají zkušenost s mírnou či těžkou formou deprese.“

Zlepšení bez kouření

Výsledky byly nedávno publikovány v odborném časopise Annals of Behavioral Medicine. Ukázalo se, že lidé trpící těžkými depresivními příznaky byli při léčbě závislosti na tabáku o něco méně úspěšní než ostatní. Pacienti s mírnější formou onemocnění se však v úspěšnosti nijak výrazně nelišili od běžné populace. Uvšech, kterým se podařilo léčbu úspěšně zvládnout, došlo pak k zlepšení deprese. Bez ohledu na to, do jaké skupiny byli zařazeni.

„Čím víc psychických problémů měli na začátku, tím výrazněji se zlepšilo jejich psychické zdraví v souvislosti s odvykáním,“ upozorní na zajímavý poznatek doktorka Štěpánková. Míru deprese hodnotili přitom na začátku i v závěru výzkumu pacienti pomocí sebeposuzovací stupnice. Během průzkumu odborníci zjistili, že přestat kouřit má leckdy dokonce větší efekt než léčba antidepresivy.

V našich podmínkách byla tato studie ojedinělá už svým rozsahem. Zahraniční specialisté se však kouření v souvislosti s psychickými chorobami věnují už delší dobu. Před třemi lety analyzovala britská výzkumnice Gemma Taylorová v časopise British Medical Journal závěry 320 studií, které se touto problematikou zabývaly.

Dospěla k závěru, že u lidí, kteří přestanou kouřit, dochází ke snížení úzkosti, deprese a stresu. Naopak se u nich zvýší pozitivní nálada a kvalita života ve srovnání s těmi, kteří nadále kouří. Ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy, Británie, Nový Zéland nebo Austrálie, už platí zákaz kouření v psychiatrických zařízeních i na odděleních pro léčbu závislostí. A pacienti dostávají zdarma léky, které jim pomáhají překonávat abstinenční příznaky při odvykání kouření.

„V České republice se ale na uzavřených odděleních psychiatrie stále kouřit může, a za samozřejmost to považují dokonce i někteří lékaři,“ porovnává docent Anders.

Léčbu ve specializovaných centrech sice zdravotní pojišťovny hradí, ale na léky přispívají pouze některé z nich. Psychiatři se ale podle jeho slov v poslední době o kouření svých pacientů více zajímají a častěji jim léčbu ve zmíněných centrech doporučují.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!