1. července 2011 14:01 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čínský pohárek ohrožuje zdraví. Uvolňuje toluen

Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným pohárkem, který uvolňuje toluen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným pohárkem, který uvolňuje toluen. | foto: www.mzcr.cz

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním půllitrových pohárků s víčkem, brčkem a zátkou na brčko z Číny. Vnější stranu pokrývají 3D obrázky s dětskými motivy. Vnitřek po otevření páchne.

Z plastu se uvolňuje toluen, který dráždí oči a dýchací cesty. Pohárky vyrobila firma Jieyang Haixing Plastic & Rubber Co., Ltd./ Čína, v Česku je distribuuje Velkoobchod Orion z Litomyšle. Převažující barevné provedení pohárků je oranžové, růžové či modré. Do dna je vylisován symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (pohárek s vidličkou), označení materiálu (05) a země původu.

"Laboratorními testy byl zjištěn toluen. Tato organická látka se vyznačuje výrazným charakteristickým zápachem, dráždí oči a dýchací cesty," upřesnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Výskyt na trhu hlásily orgány evropského systému rychlého varování.

Toluen je organické rozpouštědlo, zneužívané jako droga k čichačství. Vyvolává pocity podobné alkoholovému opojení, čichačům může způsobit těžké selhání dýchání a srdeční činnosti až úmrtí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz